Bratislavská rodáčka MÁRIA STRAKOVÁ sa vysťahovala z Československa v roku 1973, vydala sa za Taliana a v Turíne si našla druhý domov. Potešila sa, keď jej vo februári tohto roku predseda SOV František Chmelár ponúkol funkciu atašé slovenskej olympijskej výpravy na ZOH 2006 v Turíne. Bývalá plavkyňa a basketbalistka je aj zdatnou lyžiarkou, zjazdovky v údoliach Val di Susa a Val Chisone až k francúzskym hraniciam pozná naspamäť. Vyštudovaná psychologička sa dohovorí piatimi jazykmi a vraví, že slovenčina je jej srdcu najbližšia.
Čím vás zlákala myšlienka stať sa atašé našej výpravy na olympiáde?
"Šport mám v krvi a chcela som byť osožná rodnej krajine. Aj keď som odišla z Bratislavy, Slovensko mi zostalo blízke. V Turíne som i v minulosti pomáhala našim športovcom, podieľala som sa taktiež na organizovaní rôznych kultúrnych či obchodných akcií."
Ktoré športové aktivity z rodnej vlasti vám najviac zostali v pamäti?
"Keď som ako žiačka hrala s chalanmi hokej a detskú olympiádu bratislavského podhradia otváral náš sused, bývalý predseda SOV Vladimír Černušák."
Aké pracovné uplatnenie ste našli v Taliansku?
"Pracujem na plný úväzok v štátnom zdravotnom stredisku, koordinujem jednu vetvu prvej psychiatrickej pomoci. Zaujímavá robota."
Čo zavážilo, že Turín sa dal na kandidatúru pre zimnú olympiádu 2006 a nakoniec ju v roku 1999 aj dostal?
"Mesto a región Piemont chceli pripraviť svetu športový zážitok a zároveň postaviť Turín na nohy - dostať ho medzi vyspelými mestami do prvej ligy. Boli tu už všelijaké plány na oživenie, napríklad istý z nich predpokladal spojenie dvoch susedných veľkomiest Milána a Turína do jedného megapolisu s názvom MI-TO. Našťastie to nevyšlo. Olympijský projekt mi bol od začiatku sympatický."
Čím doteraz bol a čím by sa mal stať Turín?
"Má veľkú históriu, v roku 1861 - 1865 bol dokonca prvým hlavným mestom Talianskeho kráľovstva. Kým žezlo odovzdali do Florencie a neskoršie do Ríma. Potom nabral Turín obraz provinčného mestečka, bol popoluškou severného Talianska pri úspešnom Miláne - centre bankovníctva, módy, kultúry. Mesto má špecifickú geografickú polohu, hore je oknom do Álp a na juh k moru má 120 kilometrov. Turín chce byť atraktívny pre turistov z celého sveta, má snahu ukázať, že nie je len priemyselným strediskom s automobilkou FIAT. Za posledných 10 - 15 rokov mu pomohli administratívne zásahy, keď sa do mesta presťahovali doškoľovacie úrady Európskej únie, aj Organizácia Spojených národov si ho vybrala na školenie diplomatov."
Slovensko stále čaká na prvú medailu zo zimnej olympiády. Komu by ste ju dopriali?
"Najkrajšia medaila by bola od hokejistov, ale mojimi tajnými tromfmi sú Bajčičák či Zuzulová."