FOTO |
alpské údolia v týchto dňoch pripomínajú stavenisko. Len v samotnom Turíne sa rekonštruuje či nanovo pracuje na 80 miestach. Organizačný výbor Hier (TOROC) však stále zostáva pokojný. "Všetko načas stihneme," viac ráz zopakoval jeho šéf Valentino Castellani.
Minulotýždňová obhliadka športovísk, na ktoré bude od 10. februára 2006 upierať dva týždne zrak celý športový svet, vyvolala napriek viditeľnému úsiliu robotníkov mierne rozpaky, Taliani však majú silný finiš. Poradia si vraj aj s dopravou, ktorá ich najviac páli. Dvaapolhodinové štreky na zjazdovky v Sestriére či do biatlonového raja v Cesana San Sicario vyvolávajú obavy, či sa z Turína nestane olympiáda v autobuse. Zavedú sa jednosmerky, posilnia vlaky a radikálne obmedzí presun osobnými automobilmi.
Turínčania nepodceňujú ani riziko terorizmu. Dejiská súťaží sa už strážia 24 hodín denne. Vo štvrtok talianske bezpečnostné zložky simulovali dva bombové útoky s následným protiteroristickým cvičením. Jeden na železničnej stanici v centre mesta, druhý na príjazdovej ceste. Všetko pre zaistenie bezpečnosti športovcov i návštevníkov, ktorých by do metropoly Piemontu malo prísť vyše milióna. Hoteliéri si už teraz mädlia ruky. Hoci sa ceny viac než zdvojnásobili, zohnať ubytovanie je už dlhé mesiace mimoriadne náročná úloha.
Pomaly miznú aj vstupenky, viac ako 60-percent už pozná majiteľa, a tak je predpoklad, že sa malebné údolia talianskych Álp počas bojov o olympijské kovy skutočne zaplnia. Nebude to gigantická olympiáda, napríklad skokanský areál v Pragelate pojme len 7-tisíc divákov, no atmosféra môže byť o to jedinečnejšia.
Autor: RASTISLAV HRÍBIKTurín - Bratislava