ľov.
Od začiatku roka je zaregistrovaná na ministerstve vnútra. Občianske združenie Ľudia proti rasizmu už v júni podalo podnet na zrušenie krajne pravicovej strany. Zatiaľ bezvýsledne.
Poslanec SMK Gábor Gál interpeloval aj ministra vnútra a generálneho prokurátora, aby sa vyjadrili k registrácii strany. Gál si myslí, že viaceré body programu strany, napĺňajú skutkovú podstatu viacerých trestných činov.
Pospolitosť žiada zrušenie parlamentnej demokracie. Parlamentný systém považuje za zhubný, ovládaný vonkajšími uzurpátormi a domácimi zradcami. "Je to dikcia úplne prebratá z programov hnutí, ktoré v zahraničí i na Slovensku v 20. storočí nastolili totalitný systém," hovorí historik Ivan Kamenec.
Jej program sa hmýri výzvami na porušovanie ľudských práv a agresívnymi prejavmi - napríklad výzvou na zaobstaranie zbraní hromadného ničenia.
Historik Miloslav Čaplovič vo svojom stanovisku píše, že program pospolitosti má "jednoznačne nedemokratický charakter, s očividnými xenofóbnymi, totalitnými a paranoidnými črtami. Nie je v súlade s ústavou a príkro protirečí Charte základných ľudských práv a slobôd".
Alena Koišová z ministerstva vnútra, ktoré pospolitosť zaregistrovalo, hovorí, že podnetom na zrušenie strany sa zaoberá prokuratúra v spolupráci s ďalšími orgánmi činnými v trestnom konaní.
Pospolitosť bola zaregistrovaná na základe jej stanov, ktoré spĺňali formálne podmienky.
Kamenec hovorí, že pospolitosť treba priradiť "medzi krajne pravicové nacionalistické hnutia s vyhranenou fašistickou tendenciou". Pokladá za pravdepodobné, že pospolitosti pri formovaní programu a tvorení uniforiem, v ktorých vystupujú na verejnosti, "asistovali odborní poradcovia, aby sa vyhli prípadným právnym dôsledkom". (r)