FOTO - TASR
BRUSEL - Európska komisia ponúkla, že zníži clá na dovoz poľnohospodárskych produktov v priemere o 46,5 percenta, čo by bolo najväčším znížením týchto ciel v histórii. Zároveň je ochotná o 70 percent obmedziť ponuku pre vývoz.
Návrhom chce rozhýbať rokovanie o globálnej dohode o svetovom obchode, ktoré sa ocitlo na mŕtvom bode. Od poklesu ciel v poľnohospodárstve sa sľubuje liberalizácia obchodu v priemysle a službách, z ktorých by ťažili európske podniky. EÚ uviedla, že je ochotná clá znížiť o 35 až 60 percent, pričom najväčší škrt plánuje pri najvyšších tarifách. Podobné kroky očakáva aj od ďalších členov Svetovej obchodnej organizácie. Ak by návrh prešiel, otvorili by sa vyspelé trhy vrátane EÚ produktom z chudobnejších krajín. Pre úspech bude kľúčový aj postoj Francúzska, ktoré sa výrazne bráni liberalizácii.
Sklamaná Amerika
Spojené štáty ponuka EÚ sklamala. Zníženie ciel je podľa nich oveľa nižšie, ako väčšina krajín žiadala. "Po našej začiatočnej analýze sme sklamaní novým návrhom EÚ. Do istej miery je to krok správnym smerom a my uznávame úsilie európskej komisie, musí však byť urobené oveľa viac," povedala Christin Bakerová, hovorkyňa obchodného zástupcu USA Roba Portmana. Dodala, že ponuka nie je dostatočná, aby podnietila rozvojové krajiny k väčšiemu otvoreniu ich trhov s priemyslovým tovarom a službami.
Nespokojnosť s návrhom vyjadril aj brazílský minister zahraničia Celso Amorim. Najnovší návrh podľa neho nesplnil očakávanie rozvojových krajín zo skupiny G20. Svetový obchod s poľnohospodárskymi produktmi patrí medzi najviac chránené. Brazília je jedným z najväčších producentov a vývozcov poľnohospodárskych produktov, výrazne by tak ťažila z obmedzenia ciel a obchodných bariér. Brazília je najväčším svetovým vývozcom hovädzieho a kuracieho mäsa, kávy, cukru a pomarančového džúsu. Ďalšie ústupky požaduje Austrália, za dostatočnú nepovažuje ponuku ani Afrika.
Kľúčový Hongkong
"Tie škrty sú hlboké a je to maximálna hranica, na ktorú je Európa ochotná ísť," povedal komisár pre obchod Peter Mandelson. Návrh je podľa neho na samotnej hrane mandátu, ktorý komisia pre rokovanie získala od členských štátov. Od novej, veľkodušnejšej ponuky v poľnohospodárstve si Mandelson sľubuje okamžité rozhýbanie rokovaní o liberalizácii svetového obchodu s priemyselnými výrobkami a službami. Tá by európskym firmám zlepšila prístup na mnoho svetových trhov.
V decembri bude 143 krajín rokovať v Hongkongu o uzatvorení globálnej dohody. Neúspech rokovaní by podľa diplomatov znamenal kolaps takzvaného katarského kola, ktoré sa vlečie od roku 2001. O niekoľko rokov by sa tým odložila liberalizácia svetového obchodu, vďaka ktorej by sa mohli vymaniť z chudoby milióny ľudí po celom svete. Práve zhoda v otázke obmedzenia poľnohospodárskych subvencií a colných bariér je kľúčovou podmienkou pokroku v rokovaní o liberalizácii svetového obchodu. (čtk)