Libby odstúpil v piatok potom, čo ho pre vyzradenie agentky tajnej služby CIA novinárom obvinili z krivej prísahy a marenia spravodlivosti. Rozpory medzi Bielym domom a CIA pre Irak sa datujú od vojny v Perzskom zálive v roku 1991. Ľudia okolo exprezidenta Georgea Busha staršieho si doberali tajné služby, že nedokázali zistiť, ako ďaleko pokročil program výroby jadrových zbraní Saddámovho režimu.
Libbyho dvadsaťstránkový obžalovací spis len potvrdzuje, ako to vrie medzi vysokými úradníkmi z Bieleho domu a šéfmi tajných služieb. Keď si Cheneyho poradca v júni 2003 na CIA sťažoval, že predstavitelia tajnej služby médiám "kritickým voči úradu viceprezidenta" poskytujú komentáre, zmienil sa zvlášť o ceste bývalého diplomata Josepha Wilsona do Nigérie, kde mal potvrdiť informácie o údajných snahách saddámovského Iraku získať v africkej krajine jadrový materiál. Hovoril vtedy aj o Wilsonovej manželke a agentke CIA Valerii Plameovej, ktorej meno figuruje v súčasnej afére "Plamegate".
Wilson obvinil vládnych predstaviteľov, že predzradili meno jeho manželky, aby sa mu pomstili za kritiku Bushovej irackej politiky. Od začiatku konkrétne obviňoval Libbyho a najbližšieho prezidentovho poradcu Karla Rovea. Aféra nakoniec vyústila v Libbyho piatkové obvinenie a rezignáciu.
Napätie medzi Bielym domom a CIA panovalo aj počas roka 2004, keď CIA bývalému šéfovi svojho oddelenia zameraného na teroristického vodcu Usámu bin Ládina Michaelovi Schreuerovi povolila publikovať knihu kritizujúcu okrem iného inváziu do Iraku v roku 2003. Nie je jasné, či Libbyho obvinenie pomôže uzatvoriť temnú kapitolu vzťahov medzi Bielym domom a CIA, alebo naopak situáciu ešte zhorší. Mnohí z činiteľov CIA, ktorí ležali v žalúdku ľuďom z Bieleho domu, však už svoje miesta opustili spolu s bývalým šéfom tajnej služby Georgeom Tenetom, ktorý odstúpil minulý rok v júli. Bývalý agent CIA Lee Strickland vyhlásil, že nie je možné vrátiť naspäť uplynulých tridsať rokov, ktoré boli podľa neho poznačené napätými vzťahmi s Bielym domom. Situácia podľa neho ukazuje problémovosť politizácie spravodajských služieb. "Politika by mala byť oddelená od spravodajskej činnosti," poznamenal. (čtk/ap)