Víťazstvo pravice v nedávnych voľbách, zdá sa, Poliakom cestu do eurozóny nijako neuľahčí. Oficiálna pozícia vlády hovorí o období 2009 - 2010. Víťaz prezidentských volieb, konzervatívec Lech Kaczyński však v nedeľu pre Reuters povedal: "Otázku eura by malo zodpovedať referendum, ktoré by sa malo konať v roku 2010." Budúci prezident, ktorý sa aj v minulosti vyjadroval k euru rezervovane, potrebu referenda zdôvodnil tým, že zavedenie jednotnej meny bude znamenať vzdanie sa časti národnej suverenity.
Nové členské štáty únie pritom majú povinnosť euro zaviesť. Nemôžu sa tomuto kroku vyhýbať, lebo sa k nemu zaviazali v prístupovej zmluve k Európskym spoločenstvám. Noví členovia EÚ sú dokonca fakticky už aj v menovej únii so všetkými povinnosťami. Bola im však povolená výnimka, že dočasne môžu ešte používať vlastné meny. Možnosť zostať mimo eurozóny majú len traja starí členovia spoločenstva - Veľká Británia, Dánsko a Švédsko.
Česká sporiteľňa nedávno vydala analýzu, v ktorej konštatuje, že prevaha konzervatívcov v novej poľskej vláde odsunie zavedenie eura na termín podobný tomu maďarskému.
Analytik UniBanky Viliam Pätoprstý však stále verí, že Poliaci môžu zaviesť euro už rok po nás. Reči o referende sa podľa neho dajú zatiaľ považovať za čisto politické. Z prieskumu Eurobarometer totiž vyplynulo, že spomedzi krajín Visegrádu je podpora eura v Poľsku najnižšia. Ostáva tiež otvorená otázka, ako by to bolo so vstupom do systému ERM2 - či by doň Poľsko najprv vstúpilo a potom vypísalo referendum, alebo čakalo na jeho výsledky, čo by oddialilo euro aspoň o tri roky.