"Keďže nedokážeme efektívne chrániť les, dopadne to tak ako v prípade Bieleho kameňa v okrese Prievidza," povedal Vinš na včerajšej tlačovej besede, ktorú mali prekvapivo spolu s lesoochranárskym združením VLK.
V prírodnej rezervácii Biely kameň, v piatom - najvyššom - stupni ochrany lesníci protizákonne vyrúbali približne 100 kubických metrov dreva.
Člen dobrovoľnej stráže prírody Matej Štefánek v auguste objavil v chránenej krajinnej oblasti označené stromy určené na výrub. Ani za celý mesiac sa mu nepodarilo zistiť, kto v lokalite hospodári. Nedozvedel sa to od štátnych úradníkov na Obvodnom úrade životného prostredia v Prievidzi, na kraji v Trenčíne ani od Štátnej ochrany prírody. V septembri už našiel stromy vyrúbané. Lesníci výnimku, ktorú zo zákona potrebovali, nemali.
"Absurdné je, že Lesy SR dostali za to, že v Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie neťažia drevo, náhradu dva a pol milióna korún," hovorí náčelník VLK Juraj Lukáč. V tomto prípade však podľa neho nezlyhali Lesy, ale Štátna ochrana prírody. "Vedenie Lesov je možno prvý subjekt, ktorý ponúkol isté riešenia. Je to veľký krok dopredu."
Šéf Lesov, chce bojovať proti "Murphyho zákonom a vlastným nekorektným zamestnancom". Lesy zriadili e-mailovú schránku zachranstrom@ lesy.sk a horúcu linku 0918 444 444. Vinš tvrdí, že je to záchranné riešenie pre prípady ako bol Biely kameň.
Okrem toho vysadia na vlastné náklady les v zničenej oblasti Lyžiarska v Handlovej a vypíšu verejnú súťaž na environmentálne projekty.
Náčelník VLK-u Juraj Lukáč tvrdí, že na Slovensku neexistuje štvorcový meter chráneného územia, kde by sa nezasahovalo, hoci 23 percent rozlohy Slovenska je chránených. Lesoochranári sa prikláňajú k tomu, aby bolo menej veľkoplošných chránených území, ale s podmienkou, že budú naozaj chránené.