Londýn 28. októbra (TASR) - Takzvaný Graftonov portrét, jedna z najznámejších podobizní Williama Shakespeara, podľa najnovších poznatkov zrejme neznázorňuje slávneho anglického dramatika.
Obraz, ktorý zdobí väčšinu obálok kníh o Shakespearovi a bol zdrojom teórií o divokom ľúbostnom živote umelca, deväť mesiacov skúmali a reštaurovali experti z londýnskej National Portrait Gallery.
Olejomaľba neznámeho autora znázorňuje mladého muža s hnedými kučeravými vlasmi, sivými očami, oblečeného do sýtočerveného kabáta z hodvábu alebo saténu.
Výskum ukázal, že obraz vznikol v roku 1588, oznámila dnes kurátorka galérie Tarnya Cooperová. Svoje rodisko Stratford-upon-Avon pritom Shakespeare opustil asi v roku 1585. Shakespeare (1564-1616) mal v čase vzniku obrazu iba 24 rokov a pravdepodobne bol ešte členom putovnej divadelnej spoločnosti. Ťažko by teda za tri roky nazbieral toľko peňazí, aby si mohol dovoliť taký drahý odev.
Už v apríli tohto roku sa zistilo, že ďalší známy portrét Shakespeara, ktorý vlastní Kráľovská shakespearovská spoločnosť, je falošný. Podobizeň mala znázorňovať dramatika na vrchole jeho kariéry v roku 1609. Pomocou modernej techniky sa zistilo, že farby chrómová žltá a ultramarín (lazúrovo modrá) vyrobili až začiatkom 19. storočia.