Koprolity vermikompostu produkujú dážďovky Eisenia foetida. ILUSTRÁCIA - AUTOR |
na poliach, v záhradách, sadoch a v parkoch.
V súlade s nariadením Európskej únie, ktorá zaviazala členské štáty, aby do roku 2020 znížili podiel biologického odpadu o 65 percent, nebude u nás možné od 1. januára 2006 uskladňovať ani spaľovať biologický odpad zo záhrad, parkov, sadov ani z ďalších zelených plôch. Takto sa zvýši záujem a kompostovanie organického odpadu.
Z hľadiska prípravy a vlastností výsledného produktu poznáme veľa druhov kompostov. Podľa dĺžky fermentačného procesu existujú klasické komposty a rýchlokomposty. Príprava klasických kompostov trvá 1 až 7 rokov, kým rýchlokompostov len 1 až 3 mesiace.
Ku klasickým kompostom patrí kompostová, parenisková a rašelinová zemina, mačinovka, listovka a ihličnatka. Kompostová zemina sa pripravuje hrobľovým alebo komorovým spôsobom, pričom v zakládke sú zvyšky rastlín premiešané so so škrabkami z cestičiek a so záhradnou zeminou. Parenisková zemina je kompost pripravený zo zapareného konského alebo hovädzieho hnoja, využitého na ohrev pareniska alebo skleníka, so záhradnou hlinitou zeminou, a to v pomere 1 : 1. Rašelinová zemina predstavuje výsledok kompostovania prírodnej rašeliny so záhradnou zeminou. Surovinou na prípravu mačinovky je nadzemná časť a korene tráv, kým na listovku potrebujeme opadané lístie a na ihličnatky ihličie a ihličnatú hrabanku.
K rýchlokompostom patria termokomposty a vermikomposty. Termokompost vzniká fermentáciou organických zvyškov s vysokým podielom dusíka, je to najmä zelená hmota rastlín. V uzavretom priestore sa zakládka ohreje až na 50 stupňov, prípadne na 70 stupňov. Vermikompost vyrábajú z odpadu dážďovky, ktoré produkujú exkrementy nazývané koprolity.
Medzi vyzreté komposty sa zaraďujú všetky klasické komposty a rýchlokomposty. Surové komposty s neukončeným procesom fermentácie ďalej kompostujeme priamo v pôde alebo na jej povrchu. V pôde sa využíva pomalá humifikácia organických látok s vysokým podielom uhlíka (slama, štiepky, byle slnečnice, konáriky) k prevzdušneniu ílovitej pôdy a k jej súčasnému obohateniu o organické látky. Biokompost je hrobľa vrstiev pomaly a rýchlo sa rozkladajúceho bioodpadu, na ktorej pestujeme zeleninu alebo okrasné rastliny.
Autor: Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.