Mechanickú ochranu zaraďujeme medzi najstaršie spôsoby ochrany ovocných rastlín. Aj v súčasnosti sa uplatňuje, a to najmä v záhradkách. Rozoznávame preventívne a priame metódy mechanickej ochrany. Preventívna mechanická ochrana spočíva v likvidácii chorôb a škodcov skôr ako napadnú ovocné rastliny. Záhradkári ju využívajú predovšetkým pri ekologickom pestovaní. Mechanicky ničia napríklad húsenice (spriadača amerického a iných škodcov), a to hneď po objavení prvých škôd na listoch slivkovín, ale aj orecha kráľovského. Na jeseň zase upevňujú lapacie pásky na kmene jabloní, čím likvidujú obaľovače jablčné a podobne. Chrastavitosti jabloní predchádzajú hrabaním a kompostovaním opadaného lístia. Kompost však treba zakryť zeminou. Osvedčené je aj odstraňovanie mumifikovaných plodov jadrovín a kôstkovín, predovšetkým v období vegetačného pokoja. Zabraňuje to šíreniu moniliózy v nasledujúcom roku. V druhom a treťom roku po vysadení jahôd záhradkári skášajú staré listy, ktoré kompostujú alebo spália na vhodnom mieste. Ničia tak napríklad bielu a červenú škvrnitosť listov.
Priama mechanická ochrana sa prelína s preventívnou. Ťažko je ich od seba oddeliť. Patrí sem napríklad odrezávanie jednoročných prírastkov napadnutých múčnatkou jabloňovou alebo skracovanie jednoročných výhonkov egrešov a čiernych ríbezlí napadnutých americkou múčnatkou egrešovou. Mechanickú ochranu uplatňujeme počas celého roku.
V zimných mesiacoch, popri zberaní mumifikovaných plodov, chránime kmene stromov natieraním vápenným mliekom, aby nepraskali. Z hľadiska zdravotného stavu ovocných stromov je dôležité odstraňovať staré a choré stromy napadnuté šarkou sliviek a inými nákazami.
Mechanická ochrana je síce náročná na čas, ale výrazne prispieva k ekologickej produkcii ovocia.
Autor: Prof. Ing. IVAN HRIČOVSKÝ, DrSc.