Zase sme spolu- chceli lídri únie ukázať svojim občanom. FOTO- REUTERS |
Hostiteľ, britský premiér Tony Blair, ktorý hľadá svoje miesto na politickom nebi Európy, pozval svojich kolegov na miesto, kde sa tvorili dejiny Anglicka. Rekordne krátky, jednodňový summit sa konal v paláci Hampton Court na brehu Temže, odkiaľ vládol Henrich VIII., kde sa Anglicko sa oddelilo od katolíckej cirkvi a o niečo neskôr bol väznený Karol I.
Neformálna debata za múrmi, kde podľa povesti strašia Henrichove manželky, nemala priniesť konkrétny dokument s podpismi štátnikov, ale základnú dohodu o ďalšom smerovaní Európy sužovanej ekonomickými problémami.
Prvé správy zvnútra paláca zaliateho jesenným slnkom pôsobili takmer idylicky. Niektoré zdroje hovorili o "idylickej" nálade, úplne nepodobnej nahnevaným výrazom z júna. "Na summite vládne slobodná, pokojná atmosféra," uviedol slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.
Blair, samozrejme, nechcel, aby sa únia opäť do krvi pohádala. Preto na program summitu nezaradil horúcu tému rozpočtu únie na roky 2007 až 2013, hoci by si to nové krajiny únie želali.
"Najprv sa treba dohovoriť na tom, za čo peniaze utrácať, a potom sa až môže únia zhodnúť na kvalitnom rozpočtovom pláne," mieni britský premiér.
V niekoľkých prípadoch sa mu podarilo partnerov dostať na svoju stranu. Ide hlavne o návrh na spoločnú energetickú politiku. Tá spočíva v lepšom hospodárení s čoraz drahšími zdrojmi energií, ktorých sa Európe nedostáva. Aj ďalší Blairov nápad, zriadiť zvláštny tím zodpovedný za výskum, dostal podporu.
Naopak, zamýšľaný fond na pomoc "obetiam globalizácie" podľa očakávania štátnikov skôr rozdelil. Hoci sa Blairovi podarilo fondom upokojiť najväčšieho odporcu svojich liberálnych zámerov, francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, iné krajiny nadšené nie sú.
Námietky zazneli z Nemecka, ktoré je najväčším platcom do spoločnej kasy a už nechce dávať viac. Z rovnakého dôvodu sa čakajú i výhrady z Holandska a Švédska. "Som trochu skeptický. Ochranárske opatrenia dlhodobo nezaistia nové pracovné miesta," zapochyboval dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen. Ani slovenský premiér nie je priaznivcom fondu. "Keď sa Slovensko dokázalo reštrukturalizovať bez tejto pomoci, mala by to zvládnuť aj Európa," povedal Dzurinda.
Rozdielne pohľady na globalizačný fond len ilustrujú hlboký rozkol v Európe v pohľade na jej ekonomické fungovanie. A tiež nechuť tých najbohatších platiť ďalej do únie miliardy eur.
Svoj odpor k Európskej únii prišlo pred vchod k Hampton Court dať najavo niekoľko desiatok britských euroskeptikov. Príliš veľa pozornosti však od štátnikov ani okoloidúcich nezískali.