Ľudia z Kafendovej ulice vo Vrútkach hovoria, že väčšina z nich za svoju slabú životnú úroveň nemôže. O strechy nad hlavou vraj prišli preto, lebo predošlé byty nevládali platiť. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Vedľa schátraných a zdevastovaných domov je dom sociálnych služieb, oddeľuje ho len úzky chodník. Žijú v ňom predovšetkým dôchodcovia. "Celé noci nespíme, lebo vonku je krik," povedala Jela Rozenbergová z domu sociálnych služieb. Domy a unimobunky patria prevažne Rómom. "Majú iba suché toalety, takže v lete sme pre zápach ani neotvárali okná." Rozenbergová zdôrazňuje, že za petíciou nie je rasistický motív. "Obhajujeme iba svoje právo na pokojný život." Chcú, aby radnica viac kontrolovala dodržiavanie verejného poriadku.
Mesto obyvateľom Kafendovej ulice pomoc prisľúbilo. V dome sociálnych služieb chcú zriadiť detašované pracovisko mestskej polície. Tá bude kontrolovať nočný pokoj a dodržiavanie hygienických pravidiel. Mesto uvažuje aj o výstavbe plota okolo domu sociálnych služieb.
Primátor Vrútok Ľubomír Bernát odmieta prirovnávanie vrútockej situácie k Prešovu, kde pred časom hrozilo oddelenie rómskeho sídliska Stará tehelňa od mesta plotom. "Nejde o ohradenie rómskej časti ulice. Dom sociálnych služieb je naším majetkom a máme právo ho oplotiť. Je to zákonný postup," dodal primátor.
Petičný výbor tvrdí, že samotný plot problém nevyrieši. "Výstavbu plota sme nežiadali, lebo v tom nevidíme veľký význam. Plot nezastaví zápach ani hluk," hovorí Rozenbergová.
Mesto prenajalo domy iba na jeden rok. Ak budú dodržiavať zásady určené mestom, zmluvy sa im predĺžia.
Rómovia z Kafendovej ulice hovoria, že väčšina z nich za svoju slabú životnú úroveň nemôže. Mnohí prišli o strechy nad hlavou, lebo predošlé byty nevládali platiť. Problém sa zhoršil po tom, čo na Kafendovu ulici umiestnili medzi domy aj dve unimobunky.
V jednej z nich sa ocitla aj rodina Heleny Facúnovej, ktorá donedávna žila v železničných domoch pri stanici. Železnice ich zbúrali. Väčšina rodín dostala náhradné byty, Facúnovci iba unimobunku.
"Ja viem, že nám vyčítajú slabú hygienu, ale čo máme robiť, keď nemáme vodu ani záchody? V unimobunke je jedna miestnosť. Mám dve malé deti a ak chcem navariť či oprať, musím ísť po vodu ku svokre," hovorí Facúnová. (eta)