Maďarský multifunkcionár Tamás Aján. FOTO - REUTERS |
BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA - Od poslednej olympiády uplynulo už takmer pätnásť mesiacov, ale Maďari dodnes oficiálne neobjasnili pozadie aténskej série piatich dopingových škandálov svojich reprezentantov, hoci atléti a vzpierači prišli o dve zlaté a jednu striebornú medailu.
Pred pár dňami však v dôsledku nich padla prvá veľká hlava. Z postu generálneho sekretára Maďarského olympijského výboru odvolali Tamása Ajána. Druhý najplyvnejší maďarský športový funkcionár po Pálovi Schmittovi utrpel v hlasovaní exekutívy o dôvere debakel - na štvorhodinovom rokovaní, počas ktorého mal údajne slzy na krajíčku, prehral 0:15.
Podľa denníka Nemzeti Sport, Aján pred časom naznačoval, že pozná súvislosti dopingových prípadov v maďarskom vzpieraní, aj to, kto je za ne zodpovedný, ale nikoho nemenoval a nič nekonkretizoval. Pred exekutívou však hral mŕtveho chrobáka a poprel, že by o tom niečo vedel. Nemohol však poprieť, že ako sekretár olympijského výboru mal za úlohu prispieť k došetreniu dopingových prípadov, a to nedokázal.
Malý veľký muž stratil len jednu z mnohých stoličiek, na ktorých sedí. Aján je multifunkcionár: štvrťstoročie bol generálnym sekretárom svetovej vzpieračskej federácie a nedávno ho už na druhé funkčné obdobie zvolili za jej predsedu, vďaka tomu je členom Medzinárodného olympijského výboru a okrem toho aj viceprezidentom Valného zhromaždenia medzinárodných športových federácií, predsedom Maďarskej olympijskej akadémie, ba tiež členom rady Svetovej antidopingovej agentúry.
Tí, ktorí Ajánovi doma deklarovali nedôveru, zároveň paradoxne vyhlásili, že má naďalej ich podporu vo svetových funkciách.
V médiách sa objavujú nové fakty o tom, ako u susedov podvádzali na dopingových kontrolách. Vzpieračský zväz mal od olympiády už troch predsedov, každý však rezignoval. Naposledy Lajos Komáromi. Ten pred pár dňami pred kamerami predstavil presný rozpis, ktorý určoval, kto a za ktorého maďarského vzpierača má odovzdať moč. Potvrdil verziu Ferenca Gyurkovicsa, ktorý dávnejšie vyhlásil, že za jeho dopingový nález, po ktorom v Aténach musel vrátiť striebornú medailu, môže pozitívny moč buď šéftrénera reprezentácie, alebo jeho asistenta. Ako sa totiž priznal, komisárom neodovzdal vlastný, ale ich zmixovaný moč.
Takéto kamuflovanie fungovalo zrejme niekoľko rokov. Nikto zo zodpovedných však nemá odvahu priznať, že šlo o systém a už vôbec nikto neprejavuje odvahu vysloviť mená tých, ktorí ho uviedli do praxe.
Ani šéf svetového vzpierania Tamás Aján, hoci o ňom musel prinajmenej tušiť.