15. 10. 1935 - 8. 6. 1982 |
Tento rok sa mohol herec Ivan Mistrík dožiť 70 rokov. Jeho bohatá filmografia mohla byť ešte bohatšia - keby nebol v roku 1982 spáchal samovraždu.
Ivan Mistrík bol rodený Bratislavčan a s herectvom začal už ako malý chlapec - v detskej rozhlasovej družine. Vo filme začal v pätnástich, ale veľké role dostal až v šesťdesiatych rokoch vo filmoch českých režisérov - Romeo, Julie a tma, či Vyšší princíp.
Aj na javisku sa objavil skoro, najdlhšie - od roku 1966 až do smrti - bol členom Činohry SND. To, čo na ňom bolo očarujúce vmladosti, mu zostalo aj v dospelosti - chlapčenská naivita, milota pohľadu a mäkkosť hlasu. Tak si ho pamätajú mnohí herci.
"Kto by v našich divadelných dejinách hľadal príklad selfmademana, umelca, ktorý sa z vnútorného popudu a priam potreby rozhodol stať hercom a vďaka neuveriteľnej trpezlivosti (i šťastným súhram okolností) dosiahol najvyššie méty, ťažšie by našiel modelovejší príklad," napísal o ňom Andrej Maťašík.
Keď sa prihlásil na konzervatórium, bol už ostrieľaný detský herec. Rok bojoval so sykavkami, ale potom zdupkal do zájazdového Dedinského divadla. Krátko bol vo zvolenskom Divadle J. G. Tajovského a trinásť rokov na Novej scéne. V roku 1965 pohostinsky naštudoval v SND postavu kniežaťa Myškina v Dostojevského Idiotovi a na základe tohto úspechu ho o rok neskôr angažovali do Činohry SND.
"Kniežaťom Myškinom sa začala sedemnásťročná druhá časť Mistríkovej hereckej kariéry. Vtedy podal asi najúžasnejší herecký výkon. Bol skvelý, prirodzený, neuveriteľný. Bol to pán herec. Myškina hral s toľkým pochopením, osobným prefiltrovaním a autoreflexiou, že ho azda zatiaľ nikto neprekonal a neviem, či sa to niekedy niekomu aj podarí," hovorí o Mistríkovi súčasný riaditeľ SND Dušan Jamrich.
Povedali o ňom: |
Vďaka výkonom vo filme a aj istej fyzickej podobe sa o Ivanovi Mistríkovi hovorilo ako o slovenskom Gérardovi Philipovi. Medzi jeho najbližších priateľov patril režisér Martin Hollý, s ktorým okrem iných nakrútil aj vynikajúci televízny film Balada o siedmich obesených ocenený na medzinárodných festivaloch.
Počas svojej pomerne krátkej hereckej kariéry hral Ivan Mistrík vo viac ako 220 televíznych inscenáciách, 41 celovečerných filmoch, 23 televíznych snímkach a 120 divadelných predstaveniach.
Herec a poľovník Mistrík mal zmysel pre humor a neurážal sa, keď si z neho napríklad pre jeho povestné sykavky robili žarty. Jeho kolegovia aj pred televíznymi kamerami o ňom radi hovorili túto anekdotu: "Ivana Mistríka pozvali na poľovačku na divé kačky. Keď sa kačica objavila, zacielil, zarachotila rana - no vták veselo letel ďalej. Neúspešný strelec zložil pušku a na prekvapenie všetkých škodoradostne sa usmievajúcich poľovníkov zvolal: Len ssi leť ty ssprrostá kačka aj ss presstreleným ssrdcom!"
Ivan Mistrík bol vynikajúci herec a hypersenzitívny človek. Po smrti prvej manželky - herečky Heleny Kollátovej, s ktorou mal dvoch synov a ktorá nečakane umrela počas dovolenky v Juhoslávii - sa oženil so speváčkou Marikou Klesniakovou. Šťastný však nebol a situáciu sa rozhodol riešiť krajným spôsobom - 8. októbra 1982 namieril na seba poľovnícku pušku a stisol spúšť. V roku 2002 pri príležitosti 20. výročia jeho smrti bol nakrútený dokumentárny film Vyššie princípy Ivana Mistríka. Tento rok má vyjsť jeho monografia.
Z filmografie 1950 Kozie mlieko 1952 Mladé srdcia 1956 Nie je Adam ako Adam Čert nespí 1957 Štyridsaťštyri 1958 Šťastie príde v nedeľu 1959 Vstup zakázán poviedka Pronásledování Kapitán Dabač Romeo, Julie a tma 1960 Vyšší princip Smrť sa volá Engelchen (TV) 1961 Jarní povětří 1962 Bílá oblaka Neděle ve všední den Polnočná omša 1963 Tvár v okne Keď mestá spia (TV) 1964 Archimedov zákon Dom v Kaprovej ulici Balada o Vojtovej Maríne (TV) Sám vojak v poli I-III (TV) 1965 Smrť prichádza v daždi Mŕtvi nespievajú I-II (TV) 1966 Canarisova krvavá hviezda I-III (TV) Škandál v Melodias banke (TV) 1967 Vreckári Zmluva s diablom Sedem svedkov (TV) 1968 Maratón Muž, ktorý luže Balada o siedmich obesených (TV) 1969 Bašta (TV) Portrét Doriana Graya (TV) 1970 Medená veža Zojka a Valéria (TV) 1971 Hľadači svetla Orlie pierko Dvaja (TV) Parížski mohykáni (TV) 1972 Človek na moste Povstalo s národom (TV) 1974 Do zbrane, kuruci ! Trofej neznámeho strelca 1975 Život na úteku Vojaci slobody Ešte sa nevraciam (TV) Vivat Beňovský I-XIII (TV) 1976 Do posledného dychu Stroskotanie Danubia (TV) Pani Heléne (TV) 35 °C v tieni (TV) Útek zo zlatej krajiny (TV) Americká tragédia (TV) 1977 Súkromná vojna 1978 Sneh pod nohami Poéma o svedomí Stôl pre štrnástich (TV) 1979 Indiáni z Větrova A pobežím až na kraj sveta 1980 Něco je ve vzduchu Chlapec z majera (TV) Stromy zomierajú postojačky (TV) Zbožňovaná (TV) 1981 Pomocník Štrnásť výstrelov (TV) 1982 Tušenie Pražská terčovnica (TV) |
Autor: Text: Barbora Laucká / Foto: archív Divadelného ústavu, Slovenského filmového ústavu