Slovensko zažilo prvý protest policajtov. Policajti skandovali pred Úradom vlády "zlodeji, zlodeji". Na Námestie Slobody prišlo protestovať viac ako očakavaných 1200 strážcov zákona. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Policajti na svojom historicky prvom protestnom mítingu za lepšie podmienky a vyššie platy rozdávali materiál s vtipným úvodom určeným "spoluobčanom", že "iste vás prekvapuje toľko policajtov na Námestí Slobody".
Píše sa v ňom napríklad aj to, že podsvetie disponuje materiálnym a technickym vybavením, o akom policajti iba snívajú.
Šéf policajných odborov Miroslav Litva hovoril z tribúny pomerne ticho, komplikovane, o policajných dôchodkoch, scivilňovaní policajných miest, mzdách a ich zvyšovaní.
Protestujúci policajti každú chvíľu skandovali "hanba" alebo "prečo". Vláda si podľa Litvu neuvedomuje, že sme v Európskej únii a z toho vyplývajú záväzky.
Z tribúny prečítali aj podporný list Európskej policajnej konfederácie, že jej vedenie si robí starosti o zabezpečenie policajtov na Slovensku.
Keď rečníci spomenuli, že ministerstvo vnútra reagovalo na ich protest vyhlásením, že protest nechápe, lebo platy idú hore, dav policajtov začal skandovať: "Kde je Boris, kde je Boris." Mysleli tým hovorcu Borisa Ažaltoviča.
Policajti tvrdia, že vyhlásenie ministerstva je od začiatku do konca lož. "Keby nám naozaj zvýšili platy o 13,2 percenta, ako vo vyhlásení píšu, tak tu skandujeme na slávu Vladimírovi Palkovi," hovoril policajt.
Pokojných policajných rečníkov vystriedal na tribúne skúsený odborársky boss Eugen Škultéty, viceprezident odborárskej konfederácie, ktorý zatínal päsť, dvíhal prst.
Emotívnym prejavom zdvihol protestujúcim náladu, tí začali skandovať ešte viac "klamári, klamári".
Prvý policajný protest vzbudil ohromný záujem médií zo Slovenska aj z Čiech. Policajti sa správali sympaticky. Kým iní odborári zvyčajne na mítingoch nadávajú na médiá, policajti ich chválili, že sú skvelé a objektívne.
Opačný názor na médiá má ich šéf minister vnútra Vladimír Palko. Ten cez víkend na sneme KDH povedal, že veľké médiá a ich reality šou sú najväčším príkladom kultúry hrabivosti, ktorá je zasa príčinou ekonomickej kriminality. Podľa Palka veľké médiá pomáhajú vytvárať prostredie, v ktorom sa darí drogám a obchodovaniu so ženami. Minister si želá novú generáciu mladých novinárov. "Táto generácia príde a s ňou aj ďalšie veľké chvíle KDH," povedal Palko. (rf)
FOTO |