Dopyt po živých vencoch v posledných rokoch výrazne klesol. Trh je zaplavený umelými. FOTO - TASR |
Podľa Anny Rudzanovej z mestských lesov v Novej Bani sa v tomto roku ešte nevyskytol prípad, že by niekoho v lese pri nelegálnom výrube prichytili.
"Dôvodom je určite to, že dopyt po živých vencoch v posledných rokoch výrazne klesol. Trh je zaplavený umelými výrobkami a ľudia už radšej pokutu v lese neriskujú," dodala.
Výrazne sa uľavilo aj správcom lesov v oblasti Oravy, ktorá susedí s Poľskom. Tu sa ľudia zásobujú lacnými výrobkami z poľských trhov. Ako nám potvrdil jeden z lesníkov, v minulosti nebolo zriedkavosťou, že pre niekoľko kusov čečiny boli niektorí schopní spíliť aj zdravý strom. Škody bývali často porovnateľné s vianočným obdobím.
Živým vencom dávajú stále prednosť predovšetkým na vidieku. Tu je navyše zvykom pokrývať čečinou celé hroby.
Obecné lesy v Banskej Belej prišli už pred niekoľkými rokmi na myšlienku, ktorá sa im osvedčila. Jesenné práce v lesoch si plánujú tak, aby mohli ľuďom v obci dať pred dušičkami čečinu zdarma. "Zo stromov zrezávame spodné konáre, stromom je to na osoh. Čečinu potom dopravíme na obecné lesy, kde si ju ľudia chodia brať," povedala nám Mária Lukáčová z obecných lesov v Banskej Belej. (eta)