Murgaš tvrdí, že za množstvom podozrivých obchodných transakcií je koalícia ĽS-HZDS a SMK, ktoré ovládajú regionálne zastupiteľstvo.
Za netransparentné označil predaje a privatizáciu majetku, bez znaleckých posudkov, ale aj pripravované uzatváranie zmlúv s bankami, ktoré sú podľa jeho právnych analýz nevýhodné pre regionálnu samosprávu.
Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja pred časom odsúhlasilo bankové úvery vo výške viac ako 170 miliónov korún. Murgaš hovorí, že v zmluvách sa objavili neprimerane vysoké poplatky a záväzky nevýhodné pre samosprávu.
Predseda Marčok vyhlásil, že Murgaš zavádza a poškodzuje jeho dobré meno aj meno samotného úradu. Napriek tomu, že poprel informácie o netransparentných predajoch a o tunelovaní majetku samosprávneho kraja, nebude konflikt riešiť súdnou cestou. Práve Murgašova materská strana Smer nominovala Marčoka a pomohla mu vyhrať v ostatných voľbách do VÚC.
Kandidát na župana Murgaš prednedávnom obvinil úrad aj väčšinovú koalíciu ĽS-HZDS a SMK z trojmiliardovej defraudácie. Krajský šéf ľudovcov Slavomír Kupčok sa mu vyhráža trestným oznámením a požiadal predsedu Marčoka o kontrolu z Najvyššieho kontrolného úradu.
"Chcel som pozvať Najvyšší kontrolný úrad, ale poslanci ma presvedčili, že to nie je potrebné," povedal predseda.
Predseda samosprávy verí vedúcim odborov, ktorí pripravujú preňho materiály a zmluvy, a považuje ich za profesionálov. Tvrdí, že predaj majetku kraja je absolútne v poriadku a v súlade so zákonom.
Predseda Marčok si nechal odhlasovať poslancom vyhlásenie, v ktorom popiera defraudáciu aj tunelovanie. Jeho vyhlásenie podporili všetci prítomní poslanci, paradoxne vrátane poslancov Ficovho Smeru.
Podľa šéfa regionálnej samosprávy by Murgašove vyhlásenia nemali zostať bez reakcie. Marčok je presvedčený, že Najvyšší kontrolný úrad, polícia aj prokuratúra by mali začať konať aj bez jeho podnetu. (wm)