Americký prezident George Bush oznámil svoju predstavu: legendárneho Alana Greenspana (vľavo) by mal v kresle šéfa najväčšej centrálnej banky sveta nahradiť Ben Bernanke (vpravo). FOTO - SITA/AP |
WASHINGTON, PRAHA - Aký by mal byť ideálny šéf americkej centrálnej banky podľa expertov? Uznávaný ekonóm so špičkovým vzdelaním, s bohatou publikačnou činnosťou a dobrou reputáciou v akademickej obci. Mal by mať skúsenosti z práce v Bielom dome či priamo z centrálnej banky a úzke kontakty na politické špičky. Tak zrejme uvažoval americký prezident George W. Bush, keď sa rozhodol, že jeho nominantom na nového šéfa Federal Reserve bude Ben Bernanke.
Nemýlil sa. Jeho rozhodnutie včera uvítali rastom kapitálové trhy na celom svete - od Ázie cez Európu až po samotné Spojené štáty.
Bernanke by mal nahradiť v úrade Alana Greenspana. Táto dnes už živá legenda centrálneho bankovníctva odchádza na dôchodok na konci januára budúceho roka.
Dnes 51-ročného Bernankeho si Bush na významnú ekonomickú pozíciu vybral už tretí raz. V roku 2002 ho vymenoval za člena rady guvernérov Fedu a tento rok v apríli si z neho urobil šéfa rady ekonomických poradcov Bieleho domu.
Vymenovanie prezidentovho kandidáta na čelo centrálnej banky musí odhlasovať federálny Senát. Bush ho preto vyzval k urýchlenej aktivite. "Ak ma senát potvrdí, urobím v spolupráci s kolegami z Fedu všetko preto, aby som zabezpečil pokračovanie prosperity a stability americkej ekonomiky," povedal Bernanke.
Bernanke sa vyhýba ideológii a má podobné názory ako Greenspan. Zhoduje sa s ním, napríklad, na význame komunikácie a transparentnosti krokov Fedu a na názore, že dlhy a vládne deficity sú vecou prezidenta a Kongresu.
V jednej zásadnej veci sa však líšia. Budúci predseda Rady guvernérov Federal Reserve by rád zaviedol tzv. inflačné cieľovanie, teda nástroje na udržanie rastu cien vo vopred danom pásme. Tento systém používajú mnohé krajiny Európy vrátane Slovenska. Greenspan si bez neho vystačil a odmietal to. Bernanke však trvá na svojom a dodáva, že taký génius ako jeho predchodca bol len jeden. "Fed potrebuje prístup, ktorý bude konsolidovať úspechy Greenspanovej éry a zabezpečí, aby úspešná politika pokračovala, aj keby budúci predsedovia Fedu boli menej obratní a menej oddaní cenovej stabilite," napísal Bernanke v nedávnom úvodníku o období po Greenspanovi.
Alana Greenspana na šéfa Federal Reserve nominoval prezident Ronald Reagan v roku 1987. Greenspan mal 61 rokov. Počas jeho pôsobenia zažila americká ekonomika dve mierne recesie a v 90. rokoch najdlhšie obdobie konjunktúry vôbec. Ekonomický rozmach po teroristických útokoch v roku 2001 prerušil útlm, táto recesia však rýchlo odznela.
Keď Bernanke nastúpi do funkcie, bude mať už 52 rokov. V životopise sa mu bude skvieť bakalársky titul z Harvardu a ekonomický doktorát z MIT - Massachusettského technologického inštitútu. Ako prednášajúci pôsobil 20 rokov na Princetone, na Stanforde a v New Yorku. Pozorovatelia sa zhodujú, že je to dobrá štartovacia výbava na to, aby mohol pokračovať v stopách svojho predchodcu. (čtk, ij)