"Nikomu sa nepodarí destabilizovať situáciu a zraziť prezidenta, vládu, zákonodarnú i súdnu moc na kolená," vyhlásil včera premiér na mimoriadnom zasadaní vlády.
Nepokoje vypukli, keď demonštranti obvinili Kulova, že zavinil smrť poslanca Tynyčbeka Akmatbajeva. Toho zastrelili 20. októbra, keď upokojoval vzbúrených väzňov v trestaneckej kolónii.
Väzeň, ktorý okrem poslanca zabil ďalších troch ľudí z jeho sprievodu, strieľal z podomácky vyrobenej pištole.
Mohlo ísť o krvnú pomstu. Brat zabitého poslanca Ryspek je v Kirgizsku známy kriminálnik. Obaja bratia sú podozriví z niekoľkých vrážd.
Premiéra teraz brat zavraždeného poslanca a jeho stúpenci obviňujú, že ho do väzenia poslal, aby sa ho zbavil. Kulov sa pritom hneď po incidente vydal na miesto, kde sa mu podarilo väzňov upokojiť a presvedčiť ich, aby mu vydali telá zastrelených.
Sám premiér bol za minulého režimu, ktorý pomáhal tento rok v marci zvrhnúť, odsúdený za prekročenie služobných právomocí k desiatim rokom väzenia.
Po tulipánovej revolúcii bol rehabilitovaný, pretože motívy jeho uväznenia boli politické.
Kulov sa domnieva, že proti nemu vystúpili kriminálne sily napojené na kirgizských politikov, ktorí sa ho chcú zbaviť. S mafiou má Kulov podľa vlastných slov nevybavené účty, pretože odkedy sa ujal funkcie, snaží sa jej "šliapať na päty".
Vodcovia demonštrantov, medzi ktorými je i Ryspek Akmatbajev, sa vyhrážajú, že ak Kulov neodstúpi, privedú do Biškeku svojich stúpencov z celej krajiny. Tí budú požadovať rozpustenie parlamentu.
Zákonodarný zbor sa od nedele snaží uskutočniť zasadanie, na ktorom by sa rozhodlo o osude premiéra, ale poslanci sa dosiaľ nezišli. Časť z nich sa bojí o život, ak sa postavia proti podsvetiu. Kulov vyhlásil, že odstúpi len vtedy, ak odhlasuje jeho demisiu parlament a schváli ju prezident Kurmanbek Bakijev.
Kulov je v Biškeku veľmi populárny a včera sa už jeho priaznivci chystali tiež vyjsť do mesta, čo by mohlo vyvolať pouličné zrážky. Obyvateľstvo sa obáva pogromov a rabovania, ku ktorému došlo v marci tohto roku. Na príkaz Kulova posilnili ochranu vládnych budov a trestaneckých kolónií.
Zatiaľ policajti proti demonštrantom nezakročili. Asi 300 ľudí zostáva na námestí aj v noci. Podľa biškekskej radnice financuje celú akciu Ryspek Akmatbajev, ktorý nechal na námestí postaviť jurty, zaviedol do nich elektrinu, vybavil ich televízormi, zásobuje ľudí jedlom i vodou, zaistil biotoalety. Ryspek prisahal na bratov hrob, že donúti Kulova odstúpiť a potom sa pomstí podľa zákonov podsvetia.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME