Obyvateľ Key West stojí na streche svojho zaplaveného auta. FOTO - REUTERS |
Za oficiálny príchod búrky nad pevninu sa považuje okamih, keď nad pobrežie dorazí oko hurikánu.
Po príchode na pevninu sila hurikánu oproti očakávaniu dočasne vzrástla. Neskôr však Wilma opäť zoslabla na druhú kategóriu a rýchlosť vetra klesla na 180 až 160 kilometrov. Zatiaľ si hurikán vyžiadal na Floride jednu obeť. Očakávajú sa však ďalšie, Wilma sa totiž včera a cez noc rýchlosťou asi 40 kilometrov za hodinu presunula k husto obývaným okresom na atlantickom pobreží Floridy.
Úrady znepokojuje osud ostrovov Florida Key's, ktoré s pevninou spája iba jedna diaľnica a z ktorých sa podľa miestneho šerifa nepodarilo evakuovať ani 10 percent zo 78 000 obyvateľov. Väčšina z nich sa zásobila všetkým potrebným, zaistila si svoje domy a jednoducho ich odmietla opustiť. Aj keď sa hurikán neprehnal priamo cez ostrovy, tretina najznámejšieho z nich, ostrova Key West, sa však medzitým ocitla pod vodou.
Prezident George Bush vyhlásil na Floride výnimočný stav a informoval, že do oblasti nasadia 2400 vojakov Národnej gardy aj záchranné tímy. Pripravených je tiež 30 záchranných vrtuľníkov a kamióny s humanitárnou pomocou, potravinami, liekmi a pitnou vodou.
Predtým búrka spôsobila rozsiahle škody a usmrtila asi 20 ľudí v Mexiku a v karibskej oblasti. Podľa mexického prezidenta Vicenta Foxa obnova zničeného turistického letoviska Cancún potrvá asi dva mesiace.
Ničivé dôsledky živlu pocítila aj kubánska metropola Havana, ktorej pobrežné časti sa ocitli čiastočne pod vodou. Takmer 250 ľudí v hlavnom meste Kuby vraj museli evakuovať tímy potápačov.
Na viacerých miestach Havany dosiahla hladina vody hĺbku až jeden meter. Na starých ošarpaných budovách to môže zanechať katastrofálne dôsledky. Vládne Revolučné ozbrojené sily pri evakuáciách používali obojživelné vozidlá. (čtk, sita)