Premiér Mikuláš Dzurinda včera po stretnutí so Simonom síce vyhlásil, že je to etický problém, ale povedal, že si ho má vyriešiť SMK. Predsedníctvo SMK včera ministrovi vyjadrilo dôveru.
Simonov prípad otvorili médiá už pred dvoma rokmi, ale nikto z politikov sa mu nevenoval. Dzurinda síce vtedy "zaregistroval istý problém", ale keďže v médiách potom aj "zhasol, nevidel som dôvod sa k nemu vyjadrovať", povedal.
Na otázku, či by mlčal aj ku zmenkám Pavla Ruska, keby táto kauza v médiách zhasla, premiér vyhlásil, že na "hypotetické otázky sa ťažko odpovedá", ale konal by aj sám, keby mal informácie od "niektorých štátnych inštitúcií".
Médiá problém Simonových dotácií opäť otvorili po demisii ministra Ľudovíta Kaníka. Toho premiér kritizoval, že jemu blízka firma žiadala o dotácie z verejných prostriedkov.
Simon svoju firmu Agrotrade predal až začiatkom roka 2004, lebo dovtedy vraj nemohol nájsť kupca. Firma aj v roku 2004 dostala dotácie vo výške desiatok miliónov.
Pohľad do areálu firmy Agrotrade pred obcou Budkovany nenasvedčuje, že dotácie pomáhajú firme k výraznej prosperite. Vidno neomietnuté budovy, rozobratý kombajn, hrdzavé nákladné autá bez čísel.
Zamestnanci Agrotrade mlčali, denníku SME dali len číslo na konateľa Petra Polóniho, ktorý teraz figuruje vo firme namiesto ministra. Ten však na otázky o dotáciách reagoval slovami: "Nemám vám čo povedať."
Poľnohospodársku firmu má aj Simonov štátny tajomník Marián Radošovský z KDH. Ten svoj podiel predať nemieni a KDH sa tým bude zaoberať zrejme dnes na predsedníctve.
Predseda SMK Béla Bugár povedal, že dotácie boli transparentné a minister ich nemal možnosť ovplyvniť. Podľa neho je kauza Kaník iná, lebo v jeho prípade bolo možné pridelenie dotácií subjektívne ovplyvniť.
Autor: MONIKA ŽEMLOVÁRICHARD FILIPKO