Čoraz častejšie sa uvažuje o náhrade fosílnych palív obnoviteľnými zdrojmi, ako napríklad drevený odpad, štiepky. Už dnes je jasné, že stanovenú kvótu 12 percent produkcie energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2010 nesplníme. FOTO - TASR
BRATISLAVA - O päť rokov by sa 12 percent všetkej elektrickej energie a tepla na Slovensku malo vyrábať z obnoviteľných zdrojov. Je to cieľ, ktorý pre všetky svoje štáty stanovila Európska únia. Počíta s tým aj Kjótsky protokol o škodlivých emisiách, ktorý podpísalo aj Slovensko. Už dnes naši odborníci pripúšťajú, že dosiahnuť tento cieľ je nereálne.
Dnes je podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe energie menej ako päť percent. Z toho väčšinu produkujú veľké vodné diela ako Gabčíkovo. "Slovensko má vybudovanú rozsiahlu distribučnú sieť plynu, ktorý sa používa na výrobu tepla. V uplynulom období nebol motivačným faktorom rozdiel cien dreva a zemného plynu," vysvetľuje dôvody pomalého rozvoja Dagmar Hlavatá z ministerstva hospodárstva.
Spomedzi obnoviteľných zdrojov sa najčastejšie hovorí o rastlinnej biomase, bioplyne zo zvieracích exkrementov, veternej, slnečnej a vodnej energii. Sú oveľa priateľskejšie k životnému prostrediu, navyše, sú nevyčerpateľné. Nevýhodou sú vstupné investície pri zmenách súčasných technológií. "Za súčasného stavu biomasa a bioplyn bez štátnej podpory nie sú konkurencieschopné," hovorí riaditeľka Slovenskej energetickej agentúry Kvetoslava Šoltésová. Navyše, nemajú až také dobré vlastnosti ako ropné produkty či uhlie.
Peniaze na potrebné zmeny môžu energetici získať zo štátneho rozpočtu a eurofondov. "Uvažuje sa o predĺžení regulačného obdobia pre výkupnú cenu elektriny z obnoviteľných zdrojov. Hľadá sa aj iná možnosť finančnej podpory," hovorí Hlavatá. Problémom je pripravovaná privatizácia elektrární a veľkých teplární. Ak by sa štát rozhodol využiť na prestavbu eurofondy, noví majitelia by časť z pomoci museli vrátiť.
Energetici sa zatiaľ do prestavieb veľmi nehrnú. Slovenské elektrárne avizovali, že v Elektrárni Nováky rozmýšľajú o spaľovaní drevených štiepkov spolu s uhlím. Väčšina teplární však o alternatívnych zdrojoch uvažuje najskôr v horizonte 5 až 10 rokov. Predtým treba podrobnejšie vypracovať programy štátnej podpory. "Pri výrobe tepla z obnoviteľných zdrojov sa skôr uvažuje o regionálnej podpore," dodala Šoltésová. (mk)
Pozitíva a negatíva obnoviteľných zdrojov
Výhody
sú obnoviteľné a teda nevyčerpateľné, produkujú oveľa menej skleníkových plynov, netreba ich dovážať, pestovanie biomasy zvyšuje zamestnanosť. Nevýhody
ceny zatiaľ často prevyšujú cenu fosílnych palív, vietor a slnečné žiarenie sú nestále, veľké priestory na skladovanie v prípade biomasy, menej rozvinutá infraštruktúra ako pri fosílnych palivách.