. Podľa agentúry Reuters sa v dedine Južnij nakazilo 70 vtákov, 8 z nich umrelo a 48 zlikvidovali.
Slovenský minister pôdohospodárstva Zsolt Simon aj preto až do odvolania zakázal lov poľovnej pernatej zveri okrem odstrelu na monitoring vtáčej chrípky. Zakázané sú aj výstavy hydiny a iných vtákov, súťaže poštových holubov. Ochranári tieto opatrenia vítajú. V novembri sa totiž u nás usadia sťahovavé vtáky, ktoré priletia zo Sibíri. Zákaz lovu zníži ich stres a vtáky zostanú na jednom mieste. Marek Brindzík zo Spoločnosti na ochranu vtáctva hovorí, že zákaz lovu je jedným z najlacnejších a pritom účinných opatrení.
Vtáky, ktoré u nás zimujú, sa najviac zdržiavajú v okolí vodných plôch. Najrozsiahlejším zimoviskom je Hrušovská zdrž na západnom Slovensku neďaleko Bratislavy, ďalším sú vodné nádrže Sĺňava alebo Kráľová. Poslanci z Hamuliakova, ktoré je neďaleko Hrušovskej zdrže, sa vtáčou chrípkou zaoberali na miestnom zastupiteľstve. "Dohodli sa na pravidelných obhliadkach labutí, ktoré tu hniezdia, "povedala vedúca obecného úradu Mária Lúčna. Labute kontrolujú nielen poslanci, ale aj obyvatelia. Dávajú pozor aj na hydinu, aby nevychádzala z dvorov.
V ďalších dedinách v blízkosti Dunaja obce čakajú na pokyny veterinárnej správy. Starostovia dedín Sáp a Medveďov nám potvrdili, že špeciálne opatrenia zatiaľ nemajú.
Riziko nakazenie domácej hydiny od vodných vtákov je na Slovensku nižšie ako inde v Európe. V uzavretých chovoch je viac ako 90 percent hydiny, kým v európskych krajinách je to asi 40 percent hydiny. Minister Simon nariadil, aby chovatelia nad doteraz nezakryté chovy natiahli siete, alebo ich presunuli do chránených priestorov.
Situácia môže byť vážnejšia na jar, keď sa ku nám budú vracať vtáky z krajín, kde je dnes vtáčia chrípka - z Rumunska a Grécka. (dro)