a deväť domorodých nosičov. Z Nemcov prežil iba lekár Uli Luft, ktorý bol v tom čase v nižšom tábore.
1970 - Huascaran: Ničivé zemetrasenie v peruánskej časti Kordillier s epicentrom 135 km od Huascaranu uvoľnilo v posledný májový deň pod vrchom dve lavíny. Väčšia zmietla dve mestečká a nechala 66-tisíc mŕtvych. Menšia, ktorá spadla zo severnej steny, pochovala tábor československej výpravy. Prvý raz v histórii horolezeckú expedíciu nikto neprežil, zomrelo štrnásť Čechov (vrátane skvelého fotografa Viléma Heckla) aj ich čilský priateľ.
1972 - Manaslu: Veľkou tragédiou sa skončila aj juhokórejská výprava na ôsmy najvyšší vrch sveta Manaslu (8163). Desiateho apríla v lavíne zahynulo desať Šerpov, piati Kórejčania vrátane ich vedúceho Jung-sup Kima a tiež japonský kameraman Kazunar Jasuhiša.
1990 - Pamír: Trinásteho júla zažil Pamír najväčšiu katastrofu v horolezeckých dejinách spôsobenú lavínou. Odtrhla sa spod šesťtisícovým štítom Razdeľnaja a spustošila v 5300 m medzinárodný horolezecký tábor pod Pikom Lenina a pochovala 43 ľudí zo šiestich krajín. Medzi obeťami boli aj šiesti Slováci z lekársko-horolezeckej výpravy vedenej Marošom Kováčom, všetko členovia TJ Biotika Slovenská Ľupča. Z tých, ktorých zasiahla lavína, sa zachránil iba Miroslav Brozman. (mo)