Lavína, ktorá zasypala tábor pod vrchom Kang Guru (6981 m) pochovala siedmich francúzskych horolezcov a jedenástich Šerpov. FOTO - INTERNET |
O jednej z najväčších lavínových tragédií v horolezeckom športe, ktorá sa stala ešte vo štvrtok, informovala v nedeľu nepálska televízia. Francúzi zatiaľ nepotvrdili smrť svojich krajanov, ale ako uviedol minister zahraničných vecí Philippe Douste-Blazy, nádej na ich záchranu je "žiaľ, veľmi chabá". V rovnakom duchu sa pre agentúru AFP vyjadril Bikram Neupane, šéf Asociácie himalájskej záchrannej služby.
Záchranné práce navyše komplikuje zlé počasie. V nedeľu po jeho zlepšení helikoptéry objavili štyroch Šerpov, zrejme jediných, ktorí z 22-člennej výpravy prežili bielu smrť. Podľa internetového vydania francúzskeho denníka Libération, ktorý sa odvoláva na vedúceho záchranných prác Bishwu Raj Dhitala, v pondelok sa podarilo nájsť iba horolezecké náčinie a stany, ale nijaké telá.
Výpravu viedol skúsený 60-ročný Daniel Stolzenberg, profesor Národnej školy lyžovania a alpinizmu v Chamonix. Aj ďalší členovia pochádzali zo Chamonix alebo z Albertville. "Bol jedným z najskúsenejších," tvrdí v denníku Le Figaro Xavier Chappaz, šéf chýrnej chamonixskej spoločnosti horských vodcov. Práve Stolzenberg bol jeho predchodcom. Podľa denníka ho v Himalájach sprevádzala aj jeho manželka.
Lavíny, napriek tomu, že najmä skúsení horolezci ich nebezpečenstvu venujú maximálnu pozornosť, bývajú príčinou najväčších horských tragédií. Neslávny svetový primát v počte obetí drží Pamír. Biela smršť pred pol druha desaťročím v tábore pod Pikom Lenina pochovala 43 horolezcov, boli medzi nimi aj šiesti Slováci. Tragédia expedície z Horného Savojska nasleduje hneď za ňou.
MARIÁN ŠIMO