Generálna riaditeľka strediska Emília Palková chce ministrovi financií predložiť vlastný návrh. „Ľudia nemajú komu bezcenné akcie predať alebo darovať, mojím návrhom by sa tá možnosť vytvorila,“ povedala Palková, bližšie však svoju iniciatívu zatiaľ nechcela upresniť.
Bezcenné akcie nemôže štát zrušiť, predať sa nedajú a nikto ich nechce prijať ako dar, lebo by mu stredisko vymeralo vyšší poplatok. Ich majitelia tak môžu podľa odborníkov z kapitálového trhu ušetriť jediným spôsobom: dohodnúť sa na ich darovaní napríklad jednému členovi rodiny a potom poplatok platiť spoločne. Ostatní požiadajú o zrušenie svojich účtov. Ak sa súčet nominálnych hodnôt ich cenných papierov vojde do hranice 50-tisíc korún, budú stále platiť za vedenie účtu 40 korún ročne.
Podľa riaditeľa Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Róberta Kopála by ministerstvo financií malo iniciovať zrušenie poplatkov pre fyzické osoby, ktoré majú na účte len bezcenné akcie z kupónovej privatizácie. Túto možnosť však vylúčila Palková aj ministerstvo financií s tým, že by to bolo protiústavné a v praxi ťažko realizovateľné. „Okrem toho, kto a podľa čoho by rozhodol, na základe čoho budú poplatky odpustené,“ zdôraznil hovorca ministra financií Peter Papanek.
Strana ANO včera predstavila svoje riešenie problému: pripravuje legislatívny návrh, na základe ktorého bude emitent povinný na požiadanie akcionára bezodplatne prevziať jeho akcie. Prekvapila tým všetkých zainteresovaných, ktorí pochybujú o tom, či by si spoločnosti túto povinnosť plnili. Komplikované by podľa nich bolo prevzatie aj po účtovnej a daňovej stránke.
Minulý rok nezaplatila stredisku poplatok vyše tretina ľudí, ktorým ho vyúčtovali. Tento rok bude zrejme ochota platiť ešte menšia. Po výplate dlhopisov Fondu národného majetku totiž pribudlo klientov strediska, ktorí mali tú smolu, že v kupónke dali svoje body nesprávnym investičným fondom a firmám. Na účtoch im tak zostávajú už len akcie, s ktorými nemôžu hýbať, stále však musia platiť za to, že ich majú na účte.
JANA BRONDOŠOVÁ