KOPLOTOVCE – Kým o právo využívať liečivú piešťanskú vodu vedú súdny spor Slovenské liečebné kúpele s ďalšou firmou, v neďalekých Koplotovciach voda podobných kvalít vyteká do nenávratna takmer bez povšimnutia.
V minulosti existoval zámer postaviť v Koplotovciach, dedine vzdialenej len 16 kilometrov od Piešťan, komplex hotelov, balneoterapeutických prevádzok, športovísk a bazénov, ktoré mali odbremeniť piešťanské kúpele.
„Zostalo len pri urbanisticko-architektonickej štúdii, ktorá sa oslávila honosným banketom v roku 1982,“ spomína si na svoju prácu spoluautor štúdie Ľubomír Mrňa. Z pamäti loví plány mnohohviezdičkových hotelov, ale aj hotelov pre bežnú klientelu až po stanové mestečko.
„Zámerom bolo ponechať v Piešťanoch pacientov a do Koplotoviec odsunúť rekreantov. Prečo nedošlo k realizácii, to veru dodnes neviem,“ hovorí Ľ. Mrňa.
Spomienkou na veľkolepé plány je dnes len nedokončený pitný pavilón a bazén, ktorý je sa v lete využíva ako bežné dedinské kúpalisko. Voda v ňom sa podľa odborníka na liečivé vody Augustína Rebra chemicky zhoduje s piešťanskými termálnymi vodami a je priam predurčená na terapeutické účely, pretože obsahuje oxid uhličitý a sírovodík.
Starostka Koplotoviec Elena Bardiovská hovorí, že miestni obyvatelia si vodu z pitného pavilónu brávajú domov, niektorí na pitie, no väčšinou na boľavé nohy. Bazén aj s pozemkom patrí súkromnej firme z Piešťan a využíva sa len v sezóne. V obci nie sú prakticky žiadne ubytovacie kapacity, čosi sa črtá v bývalom kaštieli. Starostka verí, že zdroj liečivej vody je nádejou pre budúcnosť Koplotoviec. (tasr)
O koplotovské žriedla liečivej vody sa odborníci začali zaujímať v 19. storočí, seriózny hydrogeologický prieskum sa začal až v roku 1975. A. Rebro vtedy zaznamenal výdatnosť zdroja 18 litrov za sekundu a jej teplotu 23-25 stupňov Celzia. Tá by sa pri prehĺbení vrtu mala zvýšiť až na úroveň teploty piešťanskej vody.
Jediným problémom vody v Koplotovciach je podľa odborníkov len to, že zatiaľ je v nezaslúženom tieni záujmu slávnejšej vody z Piešťan.