
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Čo na obvinenia hovoria samotní lekári a ich nadriadení? MUDr. Jakubčíkovú, ktorá predpísala vlani lieky za vyše 8 miliónov korún a má ambulanciu v Lietavskej Lúčke, sa nám včera už nepodarilo zastihnúť. Štátny krajský lekár Miroslav Kmeť: „Počet jej pacientov vysoko prevyšuje priemer, bežný u iných praktických lekárov. Do jej obvodu patrí okrem bežných pacientov aj osem ústavov sociálnej starostlivosti. Ide najmä o domovy dôchodcov, kde s rastúcim vekom stúpa aj počet ochorení. Okrem liekov na množstvo chorôb sa v takýchto prípadoch predpisuje aj veľa zdravotníckych pomôcok. Netvrdím, že je to ospravedlniteľné, ale čiastočne to vysvetľuje situáciu.“
VšZP vysoký počet predpísaných liekov v rajóne registruje už niekoľko rokov. Podľa riaditeľky žilinskej pobočky poisťovne Anny Leščinskej však zatiaľ nezistili žiadne chyby pri predpisovaní liekov. „Môžeme hovoriť o istej rozšafnosti. Preukázateľná škoda tu však nie je, a tak ani neboli v tomto prípade vyvodené žiadne sankcie,“ povedala.
MUDr. Vladimír Donáth, neurológ Banská Bystrica: „Neurologické oddelenie v Rooseveltovej nemocnici je jedno zo siedmich pracovísk na Slovensku poverené diagnostikou a liečbou sklerózy multiplex. Najmodernejšie spôsoby liečby sú prostredníctvom interferónov, pričom liečba jedného pacienta ročne vyjde na 250-tisíc korún. Naše pracovisko má momentálne 24 takýchto pacientov a niekto im tie lieky predpísať musí. Táto liečba je vyhradená pre mladých ľudí v produktívnom veku. Používanie interferónov je maximálne kontrolované. Každý jeden pacient musí byť vopred trojnásobne schválený, a to hlavným odborníkom pre neurológiu profesorom Traubnerom, prednostom neurologickej kliniky SPAM profesorom Lysým a podlieha aj schváleniu poisťovne. Chcel som sa vyhnúť problémom, tak som väčšinu týchto liekov predpisoval ja. Okrem toho, za posledné dva týždne sme mali na oddelení dve veľké kontroly z poisťovne a nezistili žiadne chyby pri predpisovaní týchto liekov.“ (aha, wm)