BRATISLAVA – Zámena názvu firmy môže byť náhoda, ale aj nemusí. Existujú spoločnosti, ktoré si zvolia názov veľmi podobný známej a kvalitnej firme, aby sa na jej značke priživili.
Tieto prípady často v tichosti vyriešia súdy. Ak sa však jedna z týchto firiem dostane do problémov, problémy pocítia všetci, koho si s nimi môžu ľudia pomýliť.
Taká situácia nastala okolo akciovej spoločnosti Horizont Slovakia. Nepríjemne sa dotkla spoločnosti s ručením obmedzeným Horizont Slovakia, ktorá sa zaoberá zásielkovými službami. S nebankovými Horizontom a B.M.G. Investom nemá nič spoločné, ale rozhnevaní klienti sa vyhrážali aj jej zamestnancom.
„Ochrannú známku Horizont máme zaregistrovanú už od roku 1991,“ povedal konateľ Horizont Slovakia, s. r. o., Róbert Čajka. S košickým Horizontom nemá firma nič spoločné a dokonca spolu vedú súdny spor. Obidve firmy požadujú, aby tá druhá zmenila meno. „Kvôli súčasnej situácii zvažujeme, či máme zmeniť meno. Každý mi radí, aby som ho zmenil, ale zabehnuté meno pri zásielkových službách je dôležité.“
Horizont vlastní aj časť akcií Poisťovne Tatra, hoci to nie je celkom isté, či právom.
Ľudia však po poplachu okolo Horizontu a zverejnenej informácii o jeho účasti v tejto poisťovni chceli vybrať svoje peniaze aj z Prvej doplnkovej dôchodkovej poisťovne Tatry-Sympatia.
Okrem toho Poisťovňu Tatra si mnohí spájali aj s Tatra bankou. „Firmy, ktoré používajú modifikáciu slova „Tatry“, je na Slovensku veľa a ich činnosť treba posudzovať individuálne, keďže tento názov nie je patentovaný. Môže ho teda použiť viacero subjektov bez akýchkoľvek vzájomných vzťahov,“ povedal Roman Začka z Tatra banky.
Ďalším prípadom je Doplnková dôchodková poisťovňa Pokoj, ktorá v minulosti pôsobila pod názvom DDP Horizont. Po začatí strategickej spolupráce s Tatra bankou zmenila meno aj preto, aby sa odlíšila od podnikateľskej skupiny Horizont, s ktorou nemala nikdy nič spoločné.
S Horizontom síce nesúvisí prípad spoločnosti Sporoinvest, ale je podobný. Niektorí klienti Slovenskej sporiteľne si myslia, že tento nebankový nelicencovaný subjekt jej patrí. „Chodia k nám a pýtajú sa nás, či máme s nimi niečo spoločné,“ tvrdia zamestnanci banky.
Sporiteľňa však nemá žiadne prepojenie so Sporoinvestom. „Slovenská sporiteľňa sa dištancuje od všetkých aktivít tejto spoločnosti,“ tvrdí. Okrem toho sporiteľňa podnikla právne kroky voči Sporoinvestu, ktoré ešte nie sú dokončené.
Sporoinvest však tvrdí, že to, čo im sporiteľňa vyčítala, už napravil a nevie o tom, že by sa podnikali ešte nejaké právne kroky.
GABRIEL KÁDASI