BRATISLAVA - Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon z SMK bude pravdepodobne ďalším členom vlády, ktorého navrhne opozícia odvolať. Dôvodom má byť, že firme Agrotrade, v ktorej bol spoločníkom, ministerstvo v čase, keď ho viedol, pridelilo dotáciu osem miliónov korún. V nedeľňajšej diskusnej relácii Slovenskej televízie to pripustil podpredseda Smeru Dušan Čaplovič.
Dotácie dostala aj firma Farm, ktorej spoločníkom je štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Marián Radošovský z KDH. Aj ten by mal podľa Čaploviča odstúpiť.
Simon trvá na tom, že o žiadne peniaze nežiadal, a tak nič zlé neurobil. Porovnanie s Ľudovítom Kaníkom podľa neho neobstojí, pretože v prípade agrodotácií "každý, kto splnil podmienky, peniaze dostal".
Člen parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo Miroslav Maxon z HZD však tvrdí, že to neboli nárokovateľné dotácie, pretože "každý jeden paragraf" výnosu, ktorý Simon podpísal, hovorí, že podporu "možno poskytnúť".
Podľa Maxona ide o zjavný konflikt záujmov, Simon, naopak, tvrdí, že ten by bol "vtedy, keby som bol konateľom" firmy.
Maxon Simonovi povedal, že nie je proti tomu, aby podnikal, "ale o tom ste mali rozmýšľať, keď ste prijali funkciu ministra". Podľa Maxona nejeden kandidát SMK na ministra funkciu odmietol, pretože v tejto oblasti podnikal. "Odmietli to preto, že situácia na ministerstve bola veľmi komplikovaná," ohradil sa Simon.
SMK a KDH, ktoré Simona a Radošovského nominovali, dosiaľ k ich "podnikaniu" nezaujali jasný postoj. Kým predseda SMK Béla Bugár to nepovažuje za potrebné, pretože dotáciu dostal každý, kto o ňu požiadal, podpredseda Pál Csáky sa chce Simonom zaoberať.
KDH sa podľa šéfa jeho poslaneckého klubu Pavla Minárika nemieni unáhliť. Poľnohospodárstvo je vraj veľmi svojský sektor. "Je jasné, že kto sa chce v tomto sektore živiť, kto chce farmárčiť, nejaké dotácie bude dostávať."
Minárik argumentoval podobne ako Radošovský na minulotýždňovom zasadnutí výboru pre pôdohospodárstvo: "Môže minister sociálnych vecí, keď spĺňa všetky podmienky, poberať detské prídavky?"
Radošovský však dostal aj 360-tisíc korún na investície, čo údajne nie je automatické ani ak sú splnené všetky podmienky. Možný postoj KDH naznačil jeho podpredseda Daniel Lipšic, keď po rokovaní vlády povedal, že ak by Radošovský dostal aj nenárokovateľné dotácie, tak by to nemalo byť v poriadku.
Simon to, čo kresťanskí demokrati so štátnym tajomníkom urobia, považuje za ich rozhodnutie.
Premiér Mikuláš Dzurinda sa k prípadu chce vyjadriť až po stretnutí so Simonom, ktoré bude dnes.
(joč)