PREŠOV - Zamestnanci prešovskej nemocnice tvrdia, že vedenie im pod hrozbou sankcií zakázalo nielen protestný míting, ale aj obyčajnú účasť na diskusii s premiérom Mikulášom Dzurindom a ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom.
Obaja politici prišli včera do Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, kde je riaditeľom poslanec Peter Bíroš patriaci k lintnerovcom, na oficiálnu návštevu. Chodenie po nemocniciach odporučili ministrovi zdravotníctva aj experti, ktorí vláde radili, ako propagovať reformy. Platila ich Svetová banka.
Zajac po návšteve 70 rokov starého pavilónu pôrodnice povedal, že videli síce "hroznú pôrodnicu, ale šťastných ľudí".
Tí menej šťastní sa k nemu nedostali. Odborári v nemocnici sa o návšteve dozvedeli až vo štvrtok a narýchlo chceli zvolať míting s heslom: "Za slušné zdravotníctvo." Vyvesené letáky s pozvánkou však podľa viacerých svedkov stŕhali študentky zdravotníckej fakulty, ktoré tam boli na praxi.
Nakoniec míting odvolali samotní odborári. "Predpoludním nám zavolal pán námestník, že míting nikto neohlásil a že vedenie ho považuje za nedovolenú akciu. Zakázal akékoľvek dovolenky či náhradné voľno. Vyhrážal sa najprísnejšími sankciami," povedal predseda odborárov, lekár Štefan Hudačko.
Námestník riaditeľa Vladimír Goč tvrdí, že vedenie nič nezakázalo, len upozornilo, že "organizovať protestný míting v pracovnom čase, o ktorom navyše rozhodol neúplný výbor, je neprípustné".
Goč dodal, že na oficiálne stretnutie vedenia nemocnice s Dzurindom a Zajacom "mohol prísť každý, kto mal záujem".
Niektoré zdravotné sestry chceli využiť na stretnutie s politikmi obednú prestávku. Tvrdia, že im to nedovolili. "Postoj vedenia mi pripomína časy, keď tu vládli komunisti. Aj vtedy sme museli držať hubu a krok," rozčuľovala sa zdravotná sestra, ktorá je v nemocnici vyše 16 rokov.
Jej kolegyňa si chcela vybrať náhradné voľno. "Povedali mi, že nemôžem. A že kto opustí pracovisko, ponesie za to zodpovednosť. Preboha, kam sme sa to dostali?"
Šéf odborárov Hudačko povedal, že chceli na mítingu poukázať "na absolútne nedostatočné odmeňovanie zdravotníkov". Boli aj zvedaví, či budú premiér a minister ochotní diskutovať so zamestnancami. "Po telefonáte pána námestníka a surových vyhrážkach sme si však uvedomili zodpovednosť za našich kolegov. Bolo by nepríjemné, keby niekto len preto, že sa na mítingu zúčastnil, prišiel o miesto," dodal Hudačko.
Premiér Dzurinda a minister Zajac mali podľa agentúry TASR stretnutie nielen s vedením, ale aj s lekármi a sestričkami. Hovorca ministra Karol Farkašovský odmietol ako "absurdné" podozrenie, že lekári aj sestričky boli špeciálne vybratí. Považuje aj za "ťažko predstaviteľné", že by vedenie nemocnice zakázalo míting odborárov.
Dzurinda sľúbil v mene vlády nemocnici pomoc, najmä prístroje, "konkrétne ventilátory k inkubátorom". S manažmentom hovorili najmä o reforme zdravotníctva. Nemocnica by sa podľa premiéra mala o niekoľko mesiacov zmeniť na akciovú spoločnosť a potom sa bude hľadať investor.
Obaja politici navštívili aj Fakultu humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity, kde sprístupnili Laboratórium molekulárnej genetiky. Zajac povedal, že na rozdiel od pôrodnice teraz videli "ultramoderný prístroj a usmiatych študentov", čo charakterizuje dnešné Slovensko.
Čo radila Svetová banka
V pláne komunikácie o reformách, ktorý financovala Svetová banka, sa píše, že ministri by sa mali zapájať do akcií s účasťou verejnosti, aby počuli, aký účinok majú reformy na život ľudí. Pozornosť by sa mala venovať vizuálnym obrazom, ktoré médiá zaznamenajú na týchto akciách. Napríklad akcie s účasťou ministra zdravotníctva by sa mali odohrávať v nemocniciach, na klinikách, na dispečingoch rýchlej lekárskej pomoci.
Autor: MIKULÁŠ JESENSKÝ