Finančné problémy, ktorým čelia americkí výrobcovia súčiastok do áut Delphi a Visteon, plánuje využiť ich francúzsky konkurent Valeo. Najväčší európsky výrobca komponentov si brúsi zuby na niektoré americké závody svojich rivalov. "Zatiaľ neviem, čo presne urobíme, ale príležitosti tu budú, a my sme pripravení ich využiť," vyhlásil generálny riaditeľ Valeo Thierry Morin. Valeo si bude medzi závodmi vyberať a jedným z kritérií je napríklad nízky vplyv odborov.
Najväčší americký výrobca súčiastok Delphi vyhlásil bankrot začiatkom októbra, ktorý sa však netýka jeho mimoamerických dcér vrátane slovenskej. Problémom Delphi boli vysoké náklady na mzdy a rôzne sociálne výhody.
Visteon sa bankrotu tesne vyhol vďaka svojmu hlavnému partnerovi Fordu. Cenou za to bude odovzdanie časti prevádzok automobilke, ktorá ich následne predá.
Agfu položili digitálne médiá
Po 108 rokoch života v Nemecku zanikne známy výrobca materiálu pre fotografov Agfa. Predstavitelia firmy odmietli ponuku britskej spoločnosti PhotoMe na odkúpenie fabriky. Keďže išlo o jedinú šancu na záchranu, Agfu čaká koncom roku likvidácia. Z materiálov na sklade vyrobí svoje posledné filmy a rozpredá svoj majetok. Japonská firma Fuji už prejavila záujem o laboratórne zariadenia Agfy. Zostávajúcich 1800 zamestnancov príde o prácu, hoci 700 z nich sa už pripravuje na nový džob v preškoľovacích kurzoch.
Firme, ktorá sa svojho času podieľala na rozvoji fotografovania, zlomili väz digitálne technológie. S nástupom digitálnych fotoaparátov ľudia prestali kupovať filmy. Z vlaňajšieho objemu 8,4 milióna fotoaparátov v Nemecku bolo sedem miliónov digitálnych. Podiel digitálnej technológie na fotografickom trhu predstavuje 83 percent.
Prvá čínska automobilka ide so svojimi akciami na burzu
Dongfeng Motor Corp., jedna z najväčších automobiliek v Číne, získala povolenie na predaj svojich akcií na burze v Hongkongu. Dongfeng prevádzkuje spoločné podniky s japonskými firmami Honda Motor a Nissan Motor a s francúzskym PSA Peugeot Citroen.
Dongefeng tak v primárnej aukcii predbehne svojho konkurenta Shanghai Automotive Industry, ktorý je partnerom nemeckého Volkswagenu a amerického General Motors.
Rast predaja áut v Číne sa začína po prudkom spomalení opäť pozvoľne zrýchľovať. Predaj áut v Číne v prvých troch štvrťrokoch tohto roka stúpol medziročne o 16,8 percenta. To je mierne zlepšenie oproti minulému roku, hoci ešte v roku 2003 dosiahol rast nevídaných 75 percent.
Nakladateľstvá žalujú Google
Päť veľkých svetových nakladateľstiev podalo žalobu na americkú internetovú firmu Google s cieľom zablokovať jej plán prevodu knižných zbierok niekoľkých veľkých knižníc na internet. Je to už druhá žaloba proti tomuto zámeru. Prvú podalo profesijné združenie amerických spisovateľov.
Podľa právnych expertov sa spor medzi Google a nakladateľským priemyslom stáva novým bojiskom vo vojne o digitálne prepisy médií. Až doteraz sa tieto spory o autorské práva sústreďovali na hudbu a filmy.
Reuters, čtk, sita, tasr