Reformné sebauspokojenie Moskvy označila správa MMF za dôsledok vysokých cien ropy. Rusi majú teraz príjmy z jej vývozu ako nikdy predtým.
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
MOSKVA, NEW YORK - Ekonomické reformy v Rusku sa po zásahu Kremľa proti ropnému koncernu Jukos dostali do bodu mrazu. Vo včera zverejnenej správe o situácii v najväčšej krajine sveta to skonštatoval Medzinárodný menový fond (MMF). "Všetci kľúčoví reformátori vo vláde sa spolu so zástupcami fondu zhodujú, že reformy sú v slepej uličke a že aféra Jukos poškodila investičnú klímu," napísal MMF.
Ruské úrady skonfiškovali kedysi najväčšej ruskej ropnej spoločnosti jej hlavnú ťažobnú divíziu a požiadavky na splatenie daňových nedoplatkov ju takmer zlikvidovali. Vo všeobecnosti sa súdi, že kampaň proti Jukosu riadil Kremeľ odvetou za politické aktivity šéfa firmy Michaila Chodorkovského. Ten tento týždeň nastúpil na osem rokov do väzenia.
Reformné sebauspokojenie Moskvy označila správa MMF za dôsledok vysokých cien ropy. Fond upozornil, že teraz hrozí výrazné uvoľnenie rozpočtového hospodárenia, čo povedie k tomu, že väčšinu zvýšených príjmov z vývozu ropy vláda utratí na spotrebu a neušetrí na budúce investície. Ropný sektor, ktorý je motorom ruskej ekonomiky, si žiada investície.
Rusko už zďaleka nemá imidž proreformnej krajiny, čo sa odráža aj na pohľade ratingových agentúr smerom k Moskve. Podľa agentúry Moody's šance Ruska marí samotná vláda tým, že ani jednu zo začatých veľkých reforiem v ekonomike nedoviedla dôsledne do konca. Za veľké agentúra značila reformy činnosti prirodzených monopolov, energetiky či daňovú reformu.
Ruská vláda sa teraz pred parlamentnými voľbami orientuje na politický populizmus a riešenie problémov v ekonomike odkladá na neskôr. Podľa expertov Moody's ruské reformy nie sú dostatočne prepracované v detailoch. Neexistujú ani presné pravidlá na čerpanie prostriedkov zo stabilizačného fondu krajiny, v ktorom sa už nahromadilo 34 miliárd dolárov.
Moody's ruskej administratíve odkazuje, že by bolo načase rozhodnúť, či sa petrodoláre, ktoré nemôže využiť štátny rozpočet, použijú na splatenie časti štátneho dlhu, alebo či sa budú poskytovať priemyselným podnikom vo forme návratných úverov, ktoré by uviedli do pohybu moderné technologické kapacity. (reuters, čtk, tasr)
Rusko zožiera korupcia, tvrdí Svetová banka
MOSKVA - Hoci sa Rusko hospodársky vyvíja oveľa lepšie, než mnohí analytici pred niekoľkými rokmi odhadovali, podľa prezidenta Svetovej banky Paula Wolfowitza má stále problém s chudobou. Wolfowitz tvrdí, že v boji s chudobou v Rusku alebo v Číne nie vždy fungujú tie isté nástroje, ktoré sa ukázali ako účinné inde vo svete. Wolfowitz tiež povedal, že Svetová banka pod jeho vedením bude krajine poskytovať podstatne viac ideí než peňazí. Idey by mali prispieť k tomu, aby sa reformy v Rusku realizovali účinnejšie ako doteraz.
Svetová banka sa domnieva, že v Rusku treba zreformovať zdravotníctvo a školstvo. Okrem toho jednou z veľkých výziev v krajine je obmedzenie korupcie. Wolfowitz dodal, že namiesto toho, aby bola korupcia na ústupe, rastie.
Podľa najnovšej správy organizácie Transparency International o stave korupcie vo svete, si Rusko v porovnaní s vlaňajškom pohoršilo svoje postavenie o 36 miest. V zozname je na 126 mieste zo 155 hodnotených. Informoval o tom švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung a ruské internetové noviny Gazeta.ru. (reuters, tasr)