ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV |
deti už žijú samostatne.
"Približne pred troma rokmi nás pozvali na úrad práce a museli sme do dotazníka uviesť všetko, čo vlastníme. My sme toho naozaj nemali veľa, preto ani s vybavením sociálnych dávok veľký problém nebol. Poberám naďalej sociálne dávky a dostali sme aj príspevok na bývanie. Problém mali tí, čo vlastnili napríklad auto. Museli si ho ísť dať ohodnotiť, zistiť amortizáciu a podobne. Mnohým mojim známym nakoniec dávky ani nepriznali. V dotazníku zisťovali aj výšku finančných rezerv, cenných papierov, či zlata," hovorí Ľudovít Suman. Pracovníci úradu sa o výške majetku nechodili presvedčiť osobne, stačilo čestné vyhlásenie, čo všetko rodina vlastní.
"Mysleli sme si, že po čase nás opäť pozvú, aby sme údaje aktualizovali, ale odvtedy náš majetok už nepreverovali," hovorí pán Suman.
Jeho manželka dostáva invalidný dôchodok 4270 korún, on približne 4200 korún. V tom sú už započítané aktivačné práce, sociálne dávky a príspevok na bývanie. "Vôbec nám to nevychádza. Ak zaplatíme byt a ostatné výdavky, zostane trom ľuďom na mesiac okolo dvoch tisíc," hovorí Suman. Má 47 rokov a nevzdáva sa hľadania práce. "Bol som už na množstve pohovorov a pravidelne si hľadám prácu aj sám. Nemám v ruke žiadne remeslo, ale všetky pomocné práce zvládam. Ešte nikdy som neuspel."
(eta)