Úrad práce sa informuje, či žiadateľ o sociálnu dávku a ľudia posudzovaní spoločne s ním, vlastnia nejaké nehnuteľnosti alebo hnuteľné veci vyššej hodnoty, napríklad auto, či majú vklady, cenné papiere, umelecké diela, umelecké predmety a niečo iné. Napríklad nehnuteľnosť dokladá listom vlastníctva, hodnotu auta znaleckým posudkom, v iných prípadoch to môže byť kúpnopredajná či darovacia zmluva.
V určitých prípadoch však ani cennosť nemusí byť prekážkou nároku na dávku v hmotnej núdzi. Zákon totiž hovorí, že nejakú hnuteľnosť nemožno predať, ak by to bolo "v rozpore s dobrými mravmi". Takou vecou sa podľa Petra Brezíka z Úradu práce v Humennom myslí napríklad snubný prsteň, nejaká rodinná pamiatka, "ktorá sa dedí z pokolenia na pokolenie" a podobne.
Zhovievavý je zákon aj k dôchodcom. Ľudia si totiž majú pomôcť aj predajom alebo prenájmom svojej nehnuteľnosti, ak ju neužívajú "na primerané trvalé bývanie". Teda ak obývajú neprimerane veľký dom alebo byt, dávku nedostanú. Ak však ide o ľudí, ktorí dovŕšili dôchodkový vek, na to, či je nehnuteľnosť, ktorú obývajú, primeraná alebo neprimeraná, sa neprihliada. (joč)