Sociálne byty v Prešove. Ak by ich nájomníci mali auto alebo nejaký iný majetok, pomoc nedostanú.
BRATISLAVA - Zneužívanie sociálneho systému je trestné, ale mnohí dávky od štátu zneužívajú napriek hrozbe trestu. Najnovšie obvinili 52-ročného poberateľa sociálnej dávky z okresu Považská Bystrica, ktorý v žiadosti o ňu neuviedol, že má auto za vyše 400-tisíc, čím sa obohatil o viac ako 10-tisíc korún. Stíhajú ho na slobode.
Aj žiadateľ o pomoc v hmotnej núdzi alebo ten, kto ju už dostáva, môže niečo vlastniť, ale ak to podľa zákona existenčne nepotrebuje, nárok na dávku nemá. Pomôcť v hmotnej núdzi, hoci aj jednorazovo, si totiž má aj tak, že majetok predá alebo prenajme. Napríklad auto si môže nechať, len ak jeho hodnota nie je vyššia ako 35-násobok životného minima, teda 165 550 korún.
Peter Brezík z úradu práce v Humennom hovorí o prípadoch, keď už poberateľ dávky a príspevkov k nej zamlčal, že "si kúpil motorové vozidlo, respektíve viac vozidiel". "V tomto prípade výplatu dávky a príspevkov zastavujeme, vyčísľujeme preplatok a podávame podnet orgánom činným v trestnom konaní." No nie vždy prípad prevezme polícia, podnet na trestné stíhanie totiž závisí od "výšky neoprávnene poberanej dávky", tvrdí Anna Oberfrancová z úradu v Prievidzi.
Úrady práce nie sú finančná polícia, skúmať, aký majetok niekto má, môžu iba v obmedzenom rozsahu. Ingrid Tarrová z úradu v Nových Zámkoch tvrdí, že trvanie nároku na pomoc v hmotnej núdzi kontrolujú dva razy ročne a občan "predkladá všetky doklady potrebné na opätovné prehodnotenie" pomoci.
Aj "terénnou sociálnou prácou" úrad môže na niečo prísť, no aj jej účinok je neistý. Napríklad úrad vo Veľkom Krtíši podľa jeho riaditeľa Petra Libiaka najčastejšie "previerku v mieste bydliska" žiadateľa alebo poberateľa robí tak, že zatelefonuje na príslušný obecný úrad. A naostatok, do úvahy prichádza aj kontrola z nejakého, neraz anonymného podnetu, teda na základe udania. Zneužívanie sociálneho systému možno ohlásiť na bezplatnej telefónnej linke 0800 191 222.
No dozvedieť sa o všetkom, čo niekto vlastní, úradníci nemajú šancu. "Úrad nie je kompetentný kontrolovať účty príjemcov v banke," povedala Oberfrancová. Ani vkladné knižky podľa Brezíka klienti nepredkladajú, iba "svoje vklady deklarujú" a podpíšu, že vedia, čo im hrozí, ak neuvedú pravdu. Výpis z účtu dokladujú iba žiadatelia, ktorí prestali podnikať, či prerušili živnosť.
Čo zákon o pomoci v hmotnej núdzi hovorí
Občan v hmotnej núdzi a tí, ktorí sa s ním spoločne posudzujú, si majú pomôcť
užívaním, správou, predajom alebo prenájmom svojho majetku. Do úvahy neprichádza, že predajú alebo prenajmú
nehnuteľnosť, ktorú užívajú na primerané trvalé bývanie, poľnohospodársku a/alebo lesnú pôdu, ktorú užívajú na svoju potrebu, vec tvoriacu "nevyhnutné vybavenie domácnosti", teda svoje postele, stoličky, stôl, chladničku, sporák, varič, vykurovacie teleso, palivo, práčku, periny a posteľnú bielizeň, bežný kuchynský riad a rádioprijímač, vec, na ktorú obec poskytla jednorazovú dávku v hmotnej núdzi, teda nevyhnutné ošatenie či školské potreby, alebo na ktorú štát prispel na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, svoje osobné motorové vozidlo, ak - ťažko zdravotne postihnutému, ktorým je jeden z nich, slúži na prepravu, alebo - jeho hodnota podľa znaleckého posudku nie je vyššia ako 35-násobok životného minima, alebo hnuteľnú vec, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi.
Čo občan v hmotnej núdzi musí
Ohlásiť úradu do 8 dní zmenu výšky svojich príjmov, ako aj zmeny majetkových pomerov, ktoré sú rozhodujúce na určenie výšky dávky a príspevkov k nej.
Dávku a príspevky alebo ich časť musí vrátiť, a to buď zvýšené o 10 % odo dňa, čo mu vôbec nepatrili, alebo vo výške, v akej mu ich vyplácali, ak:
nesplnil niektorú zo svojich povinností a dávku a príspevky alebo ich časť prijímal, hoci vedel a musel z okolností predpokladať, že sa vyplácajú neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrili, alebo úmyselne spôsobil, že dávku a príspevky alebo ich časť mu vyplatili neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrili. Ak sa takto obohatil úmyselne, teda v prípade podozrenia z trestného činu podvodu, úrad podá podnet orgánom činným v trestnom konaní na začatie konania.
(joč)