FOTO |
V odľahlých horských oblastiach zostávajú desaťtisíce ľudí bez prístrešku, mnohí z nich sú zranení. "Takúto logistickú nočnú moru sme ešte nezažili," zúfa koordinátor humanitárnej pomoci OSN Jan Egeland. Najviac chýbajú zimné stany a vrtuľníky, ktoré by ich tam prepravili. To všetko takmer dva týždne po extrémne silnom zemetrasení.
NATO začalo s prepravou 900 ton pomoci, letecký most do postihnutých miest však musí byť mohutnejší. Vonku je už tuhá zima a ľudí treba dostať z odľahlých oblastí. Zvlášť ohrozené sú malé deti, upozorňuje UNESCO.
Egeland prirovnal situáciu k najslávnejšej leteckej humanitárnej operácii, k berlínskej blokáde v 40. rokoch minulého storočia. Vtedy dopravovali západní spojenci zásoby do rozdeleného mesta vo východnej Európe. "Ak mohli koncom 40. rokov minulého storočia zorganizovať v okamihu životne dôležité spojenie pre milióny ľudí, mali by sme to dokázať aj v roku 2005."
Obetí narátali v Indii a Pakistane oficiálne 48 400, podľa záchranárov aj miestnych však napokon mŕtvych môže byť až dvakrát toľko.
Finančná pomoc sa ani zďaleka nepriblížila tomu, čo požadovala OSN.
Tsunami, ktoré prišlo vlani 26. decembra, zabilo vyše 200-tisíc ľudí v pobrežných oblastiach Indického oceánu. Podľa UNICEF-u, detskej organizácie OSN, stovky dedín odrezaných od sveta potrebujú naliehavo pomoc, 10-tisíc detí by mohlo v najbližších týždňoch zomrieť hladom, na podchladenie a choroby. "Stále je príliš málo vrtuľníkov, ktoré sa dostanú k viac ako tisícke odľahlých dedín so zásobami," povedala riaditeľka UNICEF-u Ann Venemanová.
NATO začalo vo štvrtok letecky prepravovať 900 ton humanitárnej pomoci zo skladov v Turecku. V najbližších týždňoch do Pakistanu odletí desaťtisíc stanov. OSN však varuje, že na svete nie je dostatok zateplených stanov vhodných do drsných horských podmienok.
(mch, reuters)
FOTO |
Ľudia v Pakistane sú zúfalí, pomoc sveta je nedostatočná. FOTO - REUTERS, SITA/AP |