Politológ Miroslav Kusý toto zjednotenie na etnickom princípe a nie na programe považuje za znepokojujúce, lebo sa to môže preniesť aj do parlamentných volieb. Varoval, že volebná kampaň poznačí celé regionálne voľby. "Keď sa vytiahne maďarská karta, rozdúchajú sa vášne. Volič nerozlišuje, že ide o predvolebnú hru a slogany, zoberie to vážne".
Sociológ Pavel Haulík si však myslí, že "to nemusí byť vyhrotené", lebo voliči sa aj tak budú rozhodovať podľa národnosti. "V zásade ide o to, aby sa slovenské hlasy sústredili do jednej koalície, hoci nesúrodej, kde si potom kreslá rozdelia podľa koaličných dohôd."
Za nešťastie Haulík označil väčšinový volebný systém v župách, ktorý sa do súčasných pomerov nehodí. Podľa neho sa to ukázalo aj v Trenčianskom kraji, kde krajský parlament obsadilo iba HZDS. "Víťaz berie všetko, ale aj zodpovednosť. A to politické strany na Slovensku nevedia."
Zápas o voliča v nitrianskej župe sa začal už dávnejšie, ešte keď sa začiatkom roka rozbehla debata o "slovenskej koalícii". Tento týždeň slovenská koalícia predstavila 48 kandidátov na 52 kresiel. V Komárne, kde má silnú pozíciu SMK, nechala štyri voľné mandáty, keďže tam nevidí ani teoretickú šancu uspieť.
Smer a HZDS majú na kandidátke po 13 mandátov, SDKÚ 11, KDH 10 a SNS jeden. "Teraz sme všetci jeden tím a nemôžeme sa pozerať na stranícke tričká. Spája nás cieľ, zvíťaziť vo voľbách," povedal predseda HZDS v kraji Ján Kovarčík.
Rozšírenie koalície o SNS bolo pre KDH a SDKÚ kompromisom, ale údajnú dohodu, že SNS nebude vyťahovať v kampani tzv. "maďarskú kartu", Peter Miššík z SDKÚ poprel. (sp, bej)