Pre všetkých, ktorých minule zaujala téma hry Counter-Strike, prinášame druhý diel tohto mini-seriálu. Ako sme sľúbili, budeme sa venovať tipom a radám, ako v tejto on-line hre uspieť. Tých, ktorí nečítali predošlý diel upozorňujeme, že ide o návod pre úplných začiatočníkov. Naviac, zameraný na najmladšiu inkarnáciu tejto hry s podtitulom Source. Niekoľko mesiacov sme sa aktívne účastnili súbojov na najobľúbenejších verejných serveroch česko-slovenskej CS:Source scény. A začiatky boli veru ťažké.
Ako uspieť v CS?
Hneď zo začiatku vás musíme trocha sklamať. Žiadny návod, ba ani super tajomstvo od najlepšieho hráča, vás nenaučí vyhrávať. Podobne ako v ktoromkoľvek športe (viď minulý diel), jedinou cestou k úspechu je tréning. Desiatky hodín tréningu, okukávania máp, skúšania zbraní a hlavne pozorovania iných, skúsenejších hráčov. Postupne si tak vypracujete akýsi inštinkt bojovníka. Zosynchonizujete oči s pohybom
mieridiel, získate cit pre tímovú hru a v hlave vám začnú biť neviditeľné hodiny, pomocou ktorých budete vedieť odhadnúť, kedy môžete očakávať nepriateľa na danom mieste. Nezabúdajte, že CS je tímová hra, kde sa jeden tím snaží dostať s danou úlohou na určité miesto a druhý mu v tom bráni. Čas každého kola je limitovaný, a tak sa útočníci musia
riadne ponáhľať a obrancovia zasa rýchlo dobiť strategické body mapy, aby nemohli byť prekvapení útokom z viacerých strán. Načasovanie je tak možno najdôležitejším komponentom úspechu. Ako sami vidíte, túto vlastnosť bez aktívneho hrania nezískate. Aj naše ďalšie rady budú takéto všeobecnejšie. Ale už od vašich prvých krokov v CS nezaškodí mať ich stále na pamäti.
"Ideme na nákupy"
Ako sme spomenuli minule, pred každým kolom hry nakupujete zbrane a vybavenie. Už tu mnoho začiatočníkov robí zásadnú chybu. Nehospodária s peniazmi, nakúpia drahú zbraň a zabudnú na dôležité pomocné vybavenie. V prípade rýchlej smrti či neúspechu tímu sú v ďalšom kole prakticky bez peňazí. Netvrdíme, že treba nejako sporiť - pretože so slabou výbavou veľa neuhráte - ale ani rozhadzovanie nemá význam. Ku zbraniam sa ešte dostaneme, ale v prvom rade treba pamätať na to, že najdrahšia zbraň automaticky neznamená najvyššiu efektivitu. Ďalej je potrebné myslieť na "nepriestrelnú" vestu najlepšie aj s helmou, ktoré podstatne zvyšujú vaše šance na bojisku. Zásah do hlavy z niektorých zbraní síce neprežijete, ale inak sú nepostrádateľné. Ako jedinú súčasť vybavenia ich naviac nemôžete zobrať od mŕtveho spolubojovníka či nepriateľa. Špeciálnou skupinou vybavenia sú granáty. S CS verziou Source získali oveľa väčší taktický význam. A to nielen útočný granát, ale najmä oslepujúci a na verejných serveroch nedocenený dymový. Tie nekupujete len pre seba, ale pre dobro celého tímu, pretože pri vhodnom taktickom použití dokážu zvrátiť aj veľmi nepríjemnú situáciu. Rovnako ako na súpera účinkujú aj na váš tím, a preto si začiatočník musí dávať extra pozor kam ich hádže.
"Radar a zvuky"
Ďalšou, nováčikmi extrémne podceňovanou pomôckou je radar, ktorý sa nachádza v ľavom hornom rohu obrazovky. Na ňom - okrem iného - vidíte polohu svojich tímových kolegov. V spojení s rozoznávaním smeru streľby či zvuku krokov tak niekedy môžete doslova vidieť za roh. Nováčik často aj obviní ostrieľaného borca, že podvádza a používa nejakú nelegálnu pomôcku. Pri tom mu iba stačí dobre počúvať, sledovať radar a streľbu môže začať oveľa skôr bez toho, aby ohrozil "svojich". Radar by sa tak mal stať niečím podobným ako je spätné zrkadlo v aute. Jedným očkom by ste ho mali pravidelne sledovať.
"Dáme si rozcvičku"
Spôsob akým sa hýbete po mapách je taktiež veľmi dôležitý. Postavy v CS môžu pomaly kráčať, rýchlo behať, prikrčiť sa alebo skákať. Každý z týchto manévrov má svoje výhody aj nevýhody. Kráčanie je pomalé, ale súper vás nemôže počuť. Streľba je však oveľa presnejšia. Nehovoriac o úplnom zastavení prípadne spojenom s prikrčením. Prikrčenie zvyšuje presnosť dramaticky, znižuje spätný ráz zbrane a prirodzene vás zmenšuje ako terč. Skúsení hráči vedia presne kedy a s ktorou zbraňou sa oplatí prikrčiť aj keď ste medzi viacerými nepriateľmi. Naopak rýchly beh, prípade spojený so skákaním, veľmi znepríjemňuje nepriateľovi zacielenie. Okrem pár výnimiek medzi menej účinnými zbraňami však pri rýchlom pohybe len ťažko niečo trafíte. Tí najväčší borci dokážu aj za behu doslova nemožné. Pre začiatočníka je však streľba za behu prakticky zbytočným mrhaním strelivom. Aby sme nezabudli, rýchlosť pohybu nie je konštantná. Podľa váhy zbrane, ktorú práve držíte, je maximálna rýchlosť obmedzená. Je to trocha komické, ale akonáhle dáte zbraň "na chrbát" a do rúk zoberiete nôž, pobežíte podstatne rýchlejšie. Preto všetci na začiatku kola prepínajú na nožíky. Počas rozbehnutého boja vás však táto taktika môže stáť krk. Kým totiž prepnete na hlavnú zbraň, už môžete byť mŕtvy.
So správnym pohybom úzko súvisí aj znalosť máp, teda bojiska samotného. Často rozhodujú doslova desatiny sekundy, a preto je dobrá znalosť každého centimetra mapy zasa veľmi dôležitá. Ideálne je osvojiť si ju mimo on-line hry, prípadne využiť každú chvíľku na jej štúdium a pozorovanie systému pohybu iných hráčov.
"Tím"
Pre začiatočníka je tím doslova posvätným. Skúste sa pustiť sami proti nepriateľovi a rýchlo skončíte na zemi. Ideálne je vytipovať si najlepších hráčov vo vašom tíme a skúsiť sa držať od začiatku každého kola s nimi. Okrem pomoci zároveň uvidíte dobrú taktiku, prípadne sa vám môže ujsť zbraň po zabitom nepriateľovi alebo samotnom vedúcom hráčovi. POZOR však na spôsob ako sa so zvyškom tímu hýbete. Tu je to podobné ako v kolóne áut. Nesmiete ostatných obmedzovať. Nie je horší hriech ako zablokovať svojim telom úzku ústupovú cestu a spôsobiť tak "smrť" spoluhráča. Tiež je nutné si uvedomiť, že je zbytočné, aby všetci "čumeli" jedným smerom. Nepriateľ vás môže rýchlo prekvapiť zo zálohy. Ak teda idete v skupinke posledný, snažte sa vždy hlavne kryť chrbát.
"Zbrane"
Zámerne ku koncu sme si nechali zbrane. Aj tá najlepšia je vám na nič, ak nedodržujete vyššie spomenuté rady. Zbrane sú rozdelené do niekoľkých skupín. Pištole, samopaly, brokovnice, automatické pušky a guľomet. V podobnom poradí rastú aj ich ceny. Pokiaľ máte dosť peňazí, vždy kupujete jednu pištoľ plus jednu zbraň z niektorej ďalšej kategórie. Ktorá je najlepšia vám asi nepovie nikto. Všeobecne sú najobľúbenejšie "kalašnikov" za teroristickú stranu a univerzálna M4 za policajnú stranu. Mnohí hráči však budú prisahať, že sú aj lepšie zbrane. Záleží najmä na situácií. Poradiť vám na tomto mieste je prakticky nemožné. Opäť môžete iba skúšať a skúšať, prípadne pozorovať iných. Jedinou dobrou radou môže byť zamerať sa na lacnejšie zbrane, pretože pri správnom použití dokážu byť veľmi efektívne. Musíte si však dobre osvojiť ich "správanie", rýchlosť streľby, rozptyl, či samotný účinok proti nepriestrelnej veste alebo "holému" telu. Ak chcete hneď na začiatku urobiť veľký skok ku lepším hráčom, naučte sa po vyprázdnení zásobníku hlavnej zbrane, okamžite prepnúť na sekundárnu (pištoľ). Prebíjanie v strede boja vás totiž veľmi pravdepodobne bude stáť krk. Samozrejme, toto platí iba ak sú v blízkosti ešte živí nepriatelia.
"Slovník"
Na záver pridáme ešte výber "elitných" slovíčok používaných pri hraní CS. Väčšina z nich rýchlo odznie aj na vašu adresu. Opäť budeme hovoriť iba o hraní na verejných serveroch, čiže hraní hlavne pre zábavu. V profesionálnom svete je situácia výrazne iná.
Zo začiatku budete určite noob/ noobie (teda začiatočník). Takýmto sa hovorí aj lama, ale týmto výrazom sa častujú aj skúsení hráči. "Jemné nuansy" jeho použitia sa treba postupne naučiť. Od nooba postupne môžete prejsť ku lucker-ovi - ak vás ľudia ešte veľmi nepoznajú, ale vám sa zadarí pár dobrých hier. Umením aj tých najlepších hráčov je priznať si, že často v zápase rozhoduje práve luck - teda šťastie. Po mesiacoch tréningu sa môžete stať skiller-om - teda veľmi skúseným hráčom. Ak budete vedieť veľmi rýchlo po začiatku kola prekvapiť súpera a ihneď ho napadať, stanete sa rusher-om. Naopak, ak vyčkávate skrytý na jednom mieste, budete camper. Zbabelého campera však nikto nemá rád. Takže pozor, campiť sa môže len za určitých okolností. Veľmi málo obľúbenou sortou hráčov sú aj ostreľovači, čiže sniper-i. Najúčinnejšia ostreľovacia puška dokáže zabiť jediným výstrelom, a aj mnohí začiatočníci sa na to spoliehajú. Dobré meno vám však takáto taktika nevybojuje. Niekde na pol ceste k obľúbenosti je fragger. Má veľké skóre čo do zabitých nepriateľov, ale na tím kašle. Niekedy to však nemusí byť na škodu. Veľmi často budete počuť (resp. vidieť) aj slovo lag. To v prípade ak niečie internetové spojenie nefunguje práve najlepšie, alebo sa niečo deje so serverom. Postavy na obrazovke občas divne poskakujú a doslova sa teleportujú z miesta na miesto, takže mierenie je veľmi ťažké. Niekedy sa vám môže zdať všetko v poriadku a ľudia vás nazvú lagger-om. To značí, že poskakujete iba vy, a vaše pripojenie má výpadky pri posielaní dát na server.
Vybavený týmito znalosťami môžete smelšie vstúpiť do sveta CS. Nezabúdajte však na naše varovanie z minula, že preháňať sa to neoplatí. CS si vás totiž dokáže získať až priveľmi rýchlo.