V bývalom družstevnom sklade v Tekovských Lužanoch je asi pol tony nebezpečného odpadu.
FOTO - ARCHÍV IPEĽSKÁ ÚNIA
TEKOVSKÉ LUŽANY - Asi pol tony nebezpečného odpadu, najmä žieraviny hydroxidu sodného, sa nachádza v bývalom družstevnom sklade v Tekovských Lužanoch v okrese Levice. Jeho výskyt zistili ochranári z mimovládnej organizácie Ipeľská únia v Šahách, keď preverovali nevyužívané poľnohospodárske sklady.
Objekt, ktorý bol pôvodne skladom chemikálií voľakedajšieho družstva, asi tridsať rokov pustne. Obec nepozná majiteľa pozemku, ktorý nie je majetkovoprávne vyrovnaný.
"Nemáme právo vstúpiť na cudzí pozemok a už vôbec nie likvidovať nebezpečný odpad," povedal starosta Tekovských Lužian Marián Kotora. Uvažuje o oplotení objektu, ktorý sa nachádza asi kilometer od posledného obývaného domu. Poľnohospodársku pôdu v jeho okolí obrába súkromný roľník.
Organizácia Greenpeace na sklad upozornila Inšpektorát životného prostredia v Nitre. V prípade však koná Obvodný úrad životného prostredia v Leviciach. Ako povedala jeho prednostka Zita Nagyová, úrad hľadá spôsob, ako odpad zlikvidovať, a problémom sú peniaze. Chýba legislatíva, ktorá by upravovala likvidáciu nebezpečných odpadov, ak nie je známy ich pôvodca. Zákon o environmentálnych záťažiach sa iba pripravuje. Mal by určiť aj to, kto bude likvidáciu financovať.
"V prípade skládky v Tekovských Lužanoch sme požiadali ministerstvo životného prostredia o metodické usmernenie," povedala prednostka. Na likvidáciu tri a pol tony pesticídov v sklade v neďalekých Bielovciach sa vlani 1,5 milióna korún našlo.
(bej)
Len na juhu je 150 nebezpečných skládok
Ipeľská únia zistila na území Nitrianskeho a Banskobystrického kraja 148 skládok, na ktorých je asi 100 ton nebezpečného odpadu. "Jeho likvidácia potrvá asi desať rokov. Na likvidáciu niektorých chemikálií treba špeciálnu technológiu zo zahraničia," povedal riaditeľ únie József Wollent.
Predpokladá, že zachytili iba osemdesiat percent z existujúcich skládok. Do niektorých vytypovaných objektov majitelia aktivistov nevpustili. Dodáva, že každá skládka je hrozbou pre životné prostredie.
(bej)
Hydroxid sodný
je silná žieravina, leptá pokožku a sliznice, pri zvírení sa tvoria jedovaté zmesi so vzduchom. Má široké použitie v chemickom, textilnom, papierenskom, hutníckom a potravinárskom priemysle, pri spracovaní tukov, olejov, pri výrobe mydiel a pod. V chemickom priemysle sa používa na výrobu sodných zlúčenín i ako reakčná zložka pri syntézach. Hydroxid sodný nie je výbušný. Pri práci treba dodržiavať predpisy pre prácu so žieravinami a látkami škodlivými zdraviu. Skladuje sa v uzavretých obaloch chránených pred priamym vplyvom počasia. (r)