ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Firma z Trenčianskeho kraja spracovávala podľa bývalého zamestnanca zapáchajúce mäso po záruke. V Slovenskej televízii bývalý zamestnanec tvrdil, že v júli a auguste prišlo od nemeckej firmy Deggendorfer Frost 37 ton bravčových hláv, ktoré boli po záruke, čo bolo vidieť aj zo štítkov. S konateľmi slovenskej firmy sídliacej neďaleko Partizánskeho sa nám nepodarilo skontaktovať.
Podľa STV sa mäso mohlo dostať spracované vo výrobku do ktorejkoľvek slovenskej domácnosti.
Od pondelkového večera firmu preverovali inšpektori z veterinárnej a potravinovej správy. Martin Chudý z veterinárnej správy hovorí, že vo firme nevyhovujúci tovar nenašli.
Bývalý zamestnanec povedal, že zásielka z nemeckej firmy mala smerovať aj do Litvy, ale odtiaľ ju vrátili. Časť vráteného mäsa je dodnes v mraziarňach. Inšpektori povedali, že mäso z Litvy vrátili nie pre zdravotnú škodlivosť, ale pre nevyhovujúcu "kvalitatívnu stránku", čo je napísané aj v reklamačnom liste. Mäso je v mraziarenskom sklade v Nitre, inšpektori ním zakázali manipulovať. Chcú ho preveriť a rozhodnúť, čo s ním a slovenskou firmou.
Nemecká firma Deggendorfer Frost vyvolala minulý týždeň škandál dodávkou hydinových tiel a bravčových koží na nemecký trh napriek tomu, že neboli určené na ľudskú spotrebu. Podľa Chudého sa naši veterinári spojili s nemeckými a tí nepotvrdili, že by firma dovážala tieto zvyšky na Slovensko. "Slovensko bolo príjemcom zásielok bravčových hláv," prízvukuje Chudý. Nemeckí veterinári nevedia o tom, žeby na Slovensko išli ilegálne.
Šéf Slovenského zväzu spracovateľov mäsa Viliam Pohly povedal, že "vo veľkých firmách je spracovanie pokazeného mäsa nemožné, v každej je stály štátny veterinárny dozor". Spracovanie pokazených bravčových hláv mu pripadá skôr ako poloilegálna činnosť v garáži. Každá firma zodpovedá za zdravotnú neškodnosť potravín a nevie si predstaviť, že niektorý veľký výrobca by riskoval svoje meno. "Aj pred dvoma týždňami bola na prehliadke našich prevádzok veterinárna komisia z Bruselu, nič nenašli," dodáva.
Šéf poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec povedal, že ak je obvinenie pravdivé, zaslúži si firma potrestanie. "Štát musí ešte sprísniť kontroly," hovorí. Podľa neho chamtivosť "niekedy nedbá na možné poškodenie zdravia spotrebiteľov". Oravec je šéfom jedného z väčších poľnohospodárskych podnikov. U neho je na bitúnku veterinárny inšpektor stále. "Kontroluje všetko, čo dôjde z prvovýroby, aj všetko, čo expedujeme," dodal Oravec. (rf)