Sexuálne obťažovanie naše zákony veľmi nepoznajú

BRATISLAVA - Za sexuálne obťažovanie sa poškodený dočká na Slovensku nanajvýš ospravedlnenia. O obťažovaní hovorí len antidiskriminačný zákon a Zákonník práce. V Trestnom zákone nie je. "Trestný čin a ani priestupok sexuálneho obťažovania neexistuje.

Ženy sa o sexuálnom obťažovaní boja rozprávať a radšej zmenia miesto. FOTO - ARCHÍV SME

BRATISLAVA - Za sexuálne obťažovanie sa poškodený dočká na Slovensku nanajvýš ospravedlnenia. O obťažovaní hovorí len antidiskriminačný zákon a Zákonník práce. V Trestnom zákone nie je. "Trestný čin a ani priestupok sexuálneho obťažovania neexistuje. Porušenie antidiskriminačného zákona nie je priestupkom a ani trestným činom," potvrdzuje hovorca policajného prezídia Vladimír Gemela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Polícia sexuálne obťažovaným pomôže iba v prípade, že by sa dal čin označiť za sexuálny útok, znásilnenie, vydieranie alebo útlak.

SkryťVypnúť reklamu

Zákonník práce aj antidiskriminačný zákon odkazujú tých, čo sú obťažovaní, na súdy. Len ony rozhodnú, či bolo obťažovanie také vážne, že vznikol aj nárok na peňažné odškodnenie alebo ospravedlnenie.

Podľa právničky Aliancie žien Slovenska treba sexuálne obťažovanie vysvetliť v zákone, lebo dnes sa "ženy boja o tom rozprávať a riešia to tak, že odídu zo zamestnania či menia lekára".

V posledných dňoch sa stal známym prípad zubára, ktorý údajne sexuálne obťažoval svoju pacientku. Spoluautor antidiskriminačného zákona a šéf odboru boja proti korupcii Marek Kalavský hovorí, že v prípade lekárov zakazuje diskrimináciu aj zákon o zdravotnej starostlivosti.

Pacientke by poradil, aby sa obrátila na súd, kde môže žiadať primerané zadosťučinenie. Tým je ospravedlnenie aj náhrada nemajetkovej ujmy v peniazoch.

SkryťVypnúť reklamu

Dodržiavanie antidiskriminačného zákona sleduje Stredisko pre ľudské práva, pre tých, ktorí sa chcú obrátiť na súd, vypracúva aj posudky, či došlo k diskriminácii a obťažovaniu, a môže ich zadarmo zastupovať aj na súde.

Riaditeľka strediska Viera Mrázová hovorí, že na stredisko sa pre obťažovanie - ale nie sexuálne - už obrátilo viacero sťažovateliek. Mnohé boli so žalobou úspešné, podľa Mrázovej by nemalo byť problémom uspieť ani so žalobou za sexuálne obťažovanie. "V žalobe podanej na súd musí žalobca označiť osobu, o ktorej tvrdí, že ho diskriminuje, a predložiť dôkazy." Obhájiť sa musí ten, kto je obvinený.

Hovorkyňa ombudsmana Jana Španková povedala, že poškodený sa môže obrátiť aj na ombudsmana, ktorý je povinný skúmať každý podnet, či nejde o porušenie základných práv a slobôd orgánom verejnej správy.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak nemôže konať, aspoň poučí, ako má postupovať. Platí to aj v prípade sexuálneho obťažovania. Ak by išlo o trestný čin, postúpime to prokuratúre," hovorí Španková. (haj, mip)

Obťažovanie v zákonoch

Slovensko muselo po vstupe do Európskej únie prijať do zákonov niekoľko smerníc, ktoré hovoria o zákaze diskriminácie. Jedna z nich prikazuje definovať v zákonoch aj obťažovanie, pričom rozlišuje medzi obťažovaním a sexuálnym obťažovaním. Hovorí, že krajiny by mali definovať oba tieto pojmy a obťažovanie zakázať.

Slovenský antidiskriminačný zákon však definuje iba obťažovanie. Spoluautor zákona Marek Kalavský z ministerstva spravodlivosti tvrdí, že naša definícia je širšia a "obsiahne akékoľvek obťažovanie, aj sexuálne". Podľa nášho zákona stačí, že obťažovaním boli podmienené služby. Teoreticky teda ako obťažovanie možno označiť aj to, ak zamestnávateľ podmieni vyplatenie mzdy sexuálnymi službami, a zamestnanec súhlasí.

SkryťVypnúť reklamu

Aj hovorca ministerstva práce Martin Danko si myslí, že naša definícia je široká a "z Európskej komisie neprišlo nijaké upozornenie, že by sme mali sexuálne obťažovanie bližšie upresniť".

Zákonník práce tiež prikazuje zamestnávateľom dodržiavať princípy rovnakého zaobchádzania a zásady antidiskriminačného zákona.

Antidiskriminačný zákon

Obťažovanie je také zaobchádzanie s osobou, ktoré táto osoba môže odôvodnene považovať za nepríjemné, nevhodné alebo urážlivé a

a) ktorého úmyslom alebo následkom je alebo môže byť zníženie dôstojnosti tejto osoby, alebo vytvorenie nepriateľského, ponižujúceho alebo zastrašujúceho prostredia alebo

b) ktorého strpenie môže pokladať za podmienku na rozhodnutie alebo výkon práv a povinností vyplývajúcich z právnych vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu

Smernica Európskej únie

- Obťažovanie spojené s pohlavím osoby a sexuálne obťažovanie sú v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania, je vhodné definovať tieto pojmy.

- Obťažovanie: kde k nežiaducemu správaniu súvisiacemu s pohlavím osoby dochádza s úmyslom alebo účinkom porušenia dôstojnosti osoby a vytvorenia zastrašujúceho, nepriateľského, ponižujúceho, zneúcťujúceho alebo urážlivého prostredia.

- Sexuálne obťažovanie: kde k nežiaducemu verbálnemu, neverbálnemu alebo telesnému správaniu sexuálnej povahy dochádza s úmyslom alebo účinkom porušenia dôstojnosti osoby, najmä pri vytvorení zastrašujúceho, nepriateľského, ponižujúceho, zneúcťujúceho alebo urážlivého prostredia.

Sexuálne obťažovanie zažilo aj 10 percent mužov

Z výskumov uskutočňovaných v priebehu ostatných dvadsiatich rokov v členských štátoch Európskej únie vyplýva, že 30 až 50 % žien zažilo rôzne podoby sexuálneho obťažovania na pracovisku. Rovnaký fakt potvrdilo 10 % mužov, 1 až 6 % žien bolo na pracovisku znásilnených.

SkryťVypnúť reklamu

Páchateľmi sexuálneho obťažovania sú najčastejšie muži. V 50 % prípadov ide o kolegov z práce, v 30 % o zamestnávateľov a šéfov, v 15 % prípadov sú to pacienti alebo klienti.

Zdroj: Záujmové združenie žien Aspekt

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu