Obyvatelia Kašmíru zničeného zemetrasením sa presúvajú cez údolie Neelum, severne od metropoly pakistanskej časti Muzaffarabadu. Podľa agentúry AP sa môže počet obetí zemetrasenia vyšplhať až na 79-tisíc. Prírodný živel prinútil znepriatelené strany spolupracovať. Včera po prvykrát po 15 rokoch dostali obyvatelia Indiou kontrolovanej časti Kašmíru možnosť telefonovať príbuzným a priateľom na pakistanskej strane hranice. FOTO - REUTERS |
"Politiku už vtáčia chrípka zasiahla," konštatuje včerajšie vydanie najčítanejšieho maďarského seriózneho denníka Népszabadság. "Vláda každému občanovi ponúkne bezplatné očkovanie," sľúbil v utorok premiér Ferenc Gyurcsány, ktorého strana donedávna presadzovala privatizáciu zdravotníctva a zvýšenie spoluúčasti pacientov.
"Maďarská politika dnes nevidí ďalej než do mája 2006," povedal politológ Gábor Török na adresu toho, ako sa všetko podriaďuje budúcoročným parlamentným voľbám. Obzvlášť nápadné je to v prípade Gyurcsányovej vlády, ktorá v snahe zapáčiť sa voličom robí často opak toho, čo hlásala donedávna.
Ešte v lete premiér sľuboval, že na budúci rok v žiadnom prípade nezostavia predvolebný rozpočet. Návrh prerokúvaný v týchto dňoch v parlamente ukázal, že tento sľub bol planý. Nutné reformy, napríklad štátnych financií, sa odkladajú na neurčito. "Najväčším problémom je, že sa vláda snaží vyriešiť všetky problémy naraz, za jeden rok," tvrdí jeho kolegyňa Éva Palóczová. V rozpočte chýbajú priority, vláda chce dať peniaze na sociálne programy rovnako ako na zintenzívnenie výstavby diaľnic a zároveň znižovať dane. Štátne výdavky vzrastú o jedenásť percent napriek tomu, že sa príjmy rozpočtu znížia.
Donedávna považovala vláda za hlavný problém domáceho poľnohospodárstva príliš rozdrobenú majetkovú štruktúru, veľké množstvo drobných hospodárov, ktorí so svojimi políčkami jednoducho nemôžu byť rentabilní. Vládnuca sociálno-liberálna koalícia však má tradične nízku podporu na vidieku a to je jediné vysvetlenie náhleho premiérovho nápadu na nový sociálny pozemkový program. V rámci neho majú rozdať pôdu zostávajúcu v štátnom vlastníctve drobným hospodárom, ktorí o to požiadajú. "Mohli by si vypestovať aspoň to, čo potrebujú pre vlastnú rodinu," bránil nápad premiér.
Jediným chabým ospravedlnením Gyurcsányovho správanie je jeho opozícia. "V Maďarsku teraz proti sebe stoja dve veľké ľavicové strany," zhodnotila už v lete tento jav Ibolya Dávidová, predsedníčka opozičného konzervatívneho Maďarského demokratického fóra. Narážala na to, že obe veľké strany, Gyurcsányovi socialisti aj opozičný Fidesz expremiéra Viktora Orbána sa predbiehajú, kto sľúbi viac a kto príde s čo najpopulistickejším nápadom.
V rámci tejto hry útočí formálne pravicový Fidesz na socialistov zľava a snaží sa zabrániť aj umierneným reformám, ktoré vláda presadzuje. Organizoval referendum proti privatizácii zdravotníctva, teraz už odmieta akýkoľvek predaj štátneho vlastníctva, straší zvyšovaním cien plynu.
Gyurcsány sa však ukazuje ako Orbánov dobrý žiak a zatiaľ sa mu to vypláca. Podľa posledného prieskumu agentúry Median poklesol náskok Fideszu pred MSZP medzi rozhodnutými voličmi na štyri percentá, v auguste to pritom bolo ešte 17 percent.