Azerbajdžanská polícia rozhohnala stúpencov opozičného lídra Rasula Gulijeva ešte skôr, ako mohol priletieť do Baku. Gulijeva nakoniec do vlasti nevpustili a desiatky jeho prívržencov skončili v azerbajdžanskom väzení. FOTO - SITA/AP
Jeden z lídrov azerbajdžanskej opozície Rasul Gulijev sa mal po deviatich rokoch emigrácie v Spojených štátoch vrátiť späť domov. Vrcholí tam kampaň pred parlamentnými voľbami, na ktorých sa o necelý mesiac chcel zúčastniť. Do Azerbajdžanu nedoletel. Po pristátí na Kryme ho zadržali ukrajinskí policajti.
Bývalého predsedu azerbajdžanského parlamentu Gulijeva (57) zadržali v pondelok na letisku v Simferopole na základe zatykača Interpolu. Opozičný politik je v Azerbajdžane obvinený zo sprenevery vyše sto miliónov dolárov pri obchodovaní s ropou.
Alijev: Zvíťazím
Do Baku mal Gulijev priletieť z Londýna. Lietadlu v Azerbajdžane však za doteraz nevyjasnených okolností nepovolili pristáť. Gulijev tak napokon skončil na Ukrajine.
"Je to zaujímavé, veď ho mohli zadržať na letisku v Baku. To by však mohlo medzinárodnému spoločenstvu poskytnúť dôvod na obvinenie Azerbajdžanu z politických represií. Navyše ten, kto sa v čase volieb nenachádza vo vlasti, nemôže byť zvolený," napísali ukrajinské internetové noviny Ukrajinska pravda, podľa ktorých Gulijeva už raz zas podobných okolností v Holandsku zatkli. Neskôr ho však prepustili.
Autokratický prezident Ilham Alijev dal tento týždeň jasne najavo, že v krajine bohatej na ropu a zemný plyn sa nič meniť nebude. Svojej vládnej Novej strane Azerbajdžanu predpovedal jasné víťazstvo.
Na ľudí, čo chceli Gulijeva privítať na letisku, poslal políciu, desiatky skončili vo väzení. Opozícia po návrate Gulijeva sľubovala tisícové demonštrácie. "Sú smiešni a slabí. Je mi ľúto, že máme takú opozíciu, je to hanba aj pre krajinu," citoval Alijeva americký denník Los Angeles Times.
Kyjev zmenil farbu?
Po sérii farebných revolúcií v postsovietskom priestore sa začali aj v Azerbajdžane objavovať náznaky opozície. Do ulíc vychádzali demonštranti s oranžovými doplnkami podľa vzoru ukrajinskej revolúcie. Paradoxne to však boli ukrajinské úrady, ktoré Gulijeva zastavili. Proces vyhostenia trvá dlho a Gulijev pravdepodobne zostane na Ukrajine aj po 6. novembri, keď sa v Azerbajdžane volí.
O zatknutí sa údajne ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí dozvedelo až z médií. Pochybnosti o smerovaní diplomacie Kyjeva vyvolala aj utorková návšteva ukrajinského premiéra Jurija Jechanurova v Minsku, kde ho hostil Alexander Lukašenko.
Zdá sa, že po rozkole "oranžového tandemu" prezidenta Viktora Juščenka a expremiérky Julie Tymošenkej sa Kyjev rozhodol prelomiť ľady s autokratickým prezidentom. Bieloruská opozícia si pritom práve od Juščenka sľubovala zvýšený tlak na Lukašenka.