Bývalý iracký prezident a teraz väzeň Saddám Husajn pred súdom, ktorý neuznáva. V ruke držal Korán a viackrát z neho počas procesu citoval. FOTO - REUTERS |
Súd s bývalým irackým prezidentom trval tri hodiny. Odročili ho na 28. novembra. Svedkovia sa boja vypovedaťSaddám Husajn včera prišiel do bývalého sídla svojej obávanej strany Baas, aby si so svojimi siedmimi spoločníkmi vypočul obvinenie z masakry v šiitskej dedine Dudžail. V roku 1982 pri nej zahynulo okolo 150 mužov, ďalším režim zničil životy a zdravie.
Saddám a jeho spoločníci, bývalí predstavitelia jeho režimu, sa vyhlásili za nevinných a po niekoľkominútovej roztržke medzi prokurátorom a obhajcom sudca Rizgar Muhammad Amin pojednávanie odročil na 28. novembra. Pomerne neznámy kurdský právnik Amin bol jediným z piatich sudcov, ktorý ukázal tvár. To platilo aj pre prokurátora. Saddámov právnik Chalíl Dulaimí sudcu označil za férového. Amin sa snažil byť pokojný a tváril sa nezúčastnene.
Obhajoba žiadala viac času na prípravu. Problémy priznal aj sudca: mnohí svedkovia masakru zo strachu neprišli do Bagdadu vypovedať. Podľa pozorovateľov to znamená, že proces bude zdĺhavý. Podľa denníka Washington Post by malo ísť o mesiace časovo náročných procedúr. Súd musí zabezpečiť ochranu svedkov.
Súd sa odohrával za mimoriadnych bezpečnostných opatrení. Saddám a jeho ľudia sedeli v klietkach, ktoré im siahali po pás, sklom boli oddelení od malej skupiny novinárov, politikov a diplomatov. Tí čakali niekoľko hodín, kým ich vpustili do súdnej siene. Niektorí novinári denníku Jerusalem Post povedali, že v autobuse, ktorý ich viezol, si nemohli otvoriť ani pero.
Proces vysielali arabské aj svetové televízie s asi 20-minútovým oneskorením. Saddám včerajšok využil na to, aby ukázal, že súd neuznáva. Bol skôr útočný, stíchol jedinýkrát: keď potichu povedal, že je nevinný.
Hoci Saddáma čaká ešte jedenásť súdnych procesov, už v tomto môže dostať povraz. Viacerí právni experti spochybňujú kompetentnosť súdu. Tvrdia, že sudcovia nemajú skúsenosti a Saddáma by mal súdiť medzinárodný súd. Podobné súdy ako v Iraku však boli vo Východnom Timore či Kambodži, kde sa osvedčili.
Argument, že tento súd je nespravodlivý, podľa irackých lídrov neobstojí. Tí, čo sú presvedčení o Saddámovej nevine, by napadli aj medzinárodný súd. Rovnako ako v prípade Slobodana Miloševiča.
(mik, reuters)