Firme Combin z Banskej Štiavnice sa to podarilo, aj keď v niektorých prípadoch vystupovala v kombinácii s inými firmami alebo ako občianske združenie.
Prvých 150 miliónov z eurofondov má dostať Combin spolu s firmou Norberta Kaníka od Slovenskej agentúry pre cestovný ruch na stavbu lyžiarskeho strediska. Pre túto príležitosť založili s Kaníkom spoločnosť Ski Centrum.
V tom istom čase dostali ľudia z firmy Combin od tej istej agentúry z eurofondov aj 47 miliónov na rekonštrukciu liečebného domu v kúpeľoch Číž. Tie sú pri Rimavskej Sobote.
Tajomníkom komisie, ktorá v oboch prípadoch o peniazoch rozhodovala, bol Ján Rudolf, ktorý sa potom zamestnal na ministerstve sociálnych vecí, kde bol ministrom Ľudovít Kaník.
Ústredie sociálnych vecí ešte v roku 2003 rozhodlo, že firma Combin dostane 1,8 milióna korún na projekt eurokonzultantov. Combin je pritom stavebná firma.
Ľudia z Combinu získali ešte 15 miliónov na iné dva liečebné domy v kúpeľoch Číž z fondu Sapard.
Námestník Combinu Milan Hlinka pre SME povedal, že sú takí úspešní preto, lebo ich projekty mali "vysokú kvalitu a celospoločenský prínos v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou". Upozornil, že pri všetkých projektoch firma musela časť nákladov financovať sama.
Úspešní boli aj pri získavaní štátnych zákaziek. Podľa Aliancie Fair Play dostala firma Combin v rokoch 2001 až 2003 zákazky od štátu za vyše pol miliardy, viaceré z nich bez vypísanej verejnej súťaže.
Peter Kunder z Aliancie vidí problém v celom procese rozhodovania o peniazoch, ktorý je neprehľadný, a v takom prostredí sa "nedajú vylúčiť nadštandardné kontakty na vplyvných ľudí".
Neexistuje ani nijaké obmedzenie, s koľkými projektmi sa môže jedna firma o peniaze z eurofondov uchádzať, ani koľko peňazí môže z rôznych eurofondov získať.
Autor: haj, eta