Takto zachytila Elektron na úniku nórska pobrežná hliadka. FOTO - SITA/AP |
Po piatich dňoch dramatického úteku pred nórskymi pohraničiarmi ruská loď Elektron doplávala do ruských vôd. Spor, ktorý vznikol pre výlov rýb, ale zďaleka nie je vyriešený. Ruská a nórska strana sa už niekoľko rokov hádajú, aké pravidlá platia pri rybolove v Barentsovom mori.
Keď v sobotu nórska pobrežná hliadka zadržala Elektron, inšpektori objavili v dokumentoch veľa nezrovnalostí. Okrem toho zaznamenali, že Rusi zhodili do mora ulovenú rybu. Zrejme aby sa nezistilo, že je drobná a nemá miery. Elektron poslušne i s inšpektormi na palube nasledoval nórske hliadkové lode, ktoré ho obkľúčili, smerom na prístav Tromso. V nedeľu však nečakane zmenil kurz a s oboma nórskymi občanmi zamieril k ruským brehom.
Nasledovala smršť rozporuplných informácií, medzi ktorými nechýbali poplašné telegramy kapitána Elektronu Jaranceva: "Žiadame o pomoc, strieľajú po nás zápalnými bombami." Ruská strana sa síce tvárila pokojne a nemenované zdroje z Federálnej služby bezpečnosti naznačovali, že kapitán nemá v hlave všetko v poriadku, ale o výstražnej streľbe nórskych pohraničiarov nakoniec písal aj nórsky denník Aftenposten. Neskôr sa ukázalo, že išlo o signálne rakety, ktorými chceli Nóri rybárov nasmerovať k nórskym brehom.
Na pomoc kolegom vyplávalo niekoľko ruských rybárskych lodí. "Robím si nárok ísť do zrážky, pretože už nedúfam v žiadnu pomoc," písal prenasledovaný kapitán. "Záchranu posádky prípadne zabezpečí neďaleká loď Grigorij Arloškin. Ukázalo sa, že práve táto rybárska bárka potrebuje zachrániť. Nóri sa totiž pokúsili zastaviť Elektron so sieťami, lenže netrafili a lapili susednú ruskú loď. Tej sa siete namotali na lodnú skrutku, a pretože v oblasti sa rozpútala búrka, hrozilo jej vážne nebezpečenstvo.
Nórom v tej chvíli už išlo najmä o inšpektorov, ale ruský kapitán ich pri obrovských vlnách nemohol presadiť na iné plavidlo. Nakoniec ich včera priviezli do ruských teritoriálnych vôd. To sa už do akcie muselo zapojiť i ruské vojenské námorníctvo, ktoré vyslalo oproti Elektronu koráb Admirál Levčenko.
Obe strany sa napokon dohodli, že spolu s Elektronom pripláva do ruského prístavu aj nórska loď, aby odviezla "unesených" inšpektorov. Incident sa tak z mora prenesie do diplomatických kruhov.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že Nóri miesto, kde prišlo k incidentu, jednostranne vyhlásili zónu ochrany rýb. "My sme nikdy s tými parametrami nesúhlasili," zdôraznil šéf diplomacie Sergej Lavrov.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME