ngovej agentúry (WADA) Dickom Poundom svorne volajú po moratóriu zákona na obdobie konania podujatia 10. - 26 februára 2006.
Taliansko je jednou z mála krajín, ktorej trestný poriadok hodnotí nielen prechovávanie, ale aj užívanie nedovolených podporných látok ako trestný čin, kým podľa pravidiel MOV dopujúci športovci musia znášať iba tresty vo forme zákazu činnosti. "Olympijské pravidlá a zásady WADA nikdy nebudú dopujúcich športovcov trestať väzením, ale iba vylúčením zo športovísk," uviedol vo svojom vyhlásení Pound.
Taliansky člen MOV a vládny splnomocnenec pre ZOH v Turíne Mario Pescante má teraz úlohu pripraviť pred stredajším zasadnutím talianskeho senátu podklady pre žiadosť o moratórium. "Myslíte si, že americkí profesionálni hokejisti, ktorí zarábajú milióny, prídu do Turína, aby riskovali putá na rukách? Buďme realisti," vyzýva Pescante v rozhovore pre turínsky denník La Stampa. Talianski zákonodarcovia však vôľou k zmenám neoplývajú.
"Verím, že jedným z princípov športu je čestnosť. A športovci, ktorí užívajú zakázané preparáty, sa snažia tento princíp obísť. Preto návrh na dočasné zrušenie zákona nepodporujem," uviedol minister zahraničných vecí a vicepremiér talianskej vlády Gianfranco Fini.
(sita, ap)