BRATISLAVA - V súčasnosti môže dostať bezplatnú právnu pomoc ktokoľvek bez ohľadu na majetkové pomery. Poskytujú ju v každom krajskom meste. Presné miesto a časy sú uvedené na stránke ministerstva spravodlivosti www.justice.gov.sk v sekcii Služby občanom.
Nevýhodou tohto systému je, že občan dostane iba bezplatnú radu, ale nemá nárok aj na zastupovanie pred súdom. Bezplatná pomoc sa týka občianskoprávnych, pracovnoprávnych a rodinných vecí.
Od 1. januára sa poskytovanie bezplatnej právnej pomoci úplne zmení. Dostanú ju už iba ľudia v hmotnej núdzi, ale pomoc bude komplexná. Bude zahŕňať obdobie pred začatím súdneho konania cez vyhlásenie rozsudku až po pomoc po skončení konania.
"Chceme, aby sa ku kvalitnej právnej pomoci dostali najmä sociálne znevýhodnení občania," vraví Ľubomíra Miklovičová z ministerstva spravodlivosti. Tomu zodpovedajú aj podmienky na poskytnutie pomoci. Aby ju občan získal, nesmie jeho príjem prekročiť 1,4-násobok životného minima, čo je teraz 6412 korún po odpočítaní daní a poistného. Hodnota sporu musí prevyšovať hodnotu minimálnej mzdy, okrem sporov, ktorých hodnota sa nedá vyčísliť. Kľúčovou podmienkou je, že spor nie je zjavne neúspešný.
Postup pri poskytnutí bezplatnej pomoci po 1. januári
* Bezplatná pomoc bude poskytovaná v občianskoprávnych, pracovnoprávnych a rodinných sporoch. Ak pôjde o cezhraničný spor, tak aj v obchodných veciach.
* Občania budú žiadosti o poskytnutie pomoci posielať do Centra právnej pomoci.
* Žiadosti budú na jednotnom formulári a budú k nim pripojené doklady preukazujúce materiálnu núdzu. Pracovníci Centra môžu pri vypĺňaní žiadosti pomôcť, následne žiadosť do 30 dní posúdia.
* Občan žiadajúci pomoc sa okrem Centra môže obrátiť aj na advokátov zapísaných v zozname advokátov poskytujúcich právnu pomoc, tí poskytnú za poplatok 150 korún (rovnaký poplatok sa bude vyžadovať aj v centrách) predbežnú konzultáciu v trvaní jednej hodiny. O konzultáciu môžu požiadať týchto advokátov aj ľudia, ktorí nie sú v materiálnej núdzi.