Minister spravodlivosti Daniel Lipšic (vľavo) zastupoval vládu na Ústavnom súde, ktorý mu dal za pravdu. Výrok o protiústavnosti časti antidiskriminačného zákona zdôvodnil predseda súdu Ján Mazák (vpravo). FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ |
BRATISLAVA - Minister spravodlivosti Daniel Lipšic si nevie predstaviť kritiku Bruselu za včerajšie rozhodnutie Ústavného súdu. "Žiadny právny akt európskych spoločenstiev nestanovuje, že členský štát je povinný zvýhodňovať rasové alebo národnostné menšiny. Považoval by som to za zasahovanie do suverenity štátu," hovorí.
Plénum Ústavného súdu väčšinou siedmich ku štyrom rozhodlo, že časť antidiskriminačného zákona, ktorá umožňovala prijať osobitné vyrovnávacie opatrenia pre znevýhodnených ľudí patriacich k určitej rase alebo etnickej skupine, je protiústavná.
Predseda Ján Mazák povedal, že naša ústava neumožňuje "pozitívnu diskrimináciu" na základe rasového alebo etnického pôvodu. Keby pozitívna diskriminácia platila, narušovala by podľa Mazáka právnu istotu, lebo sa v zákone nespomínajú kritériá a časový limit opatrení. Zákon by sa dal rôzne vykladať a mohlo by dôjsť "k znevýhodneniu iných skupín osôb", dodal Mazák.
Šéf parlamentného výboru pre ľudské práva László Nagy (SMK) sa však pýta, či slovenská ústava v článku o rovnosti základných práv a slobôd je v súlade s odporúčaním smernice Európskej únie. Tá odporúča členským krajinám prijať práve na základe etnického či rasového pôvodu dočasné vyrovnávacie opatrenia, ktoré umožnia vyrovnať hendikepy občanov.
"Niekto musí dať odpoveď a najlepšie vláda, či aj svoju činnosť a projekty, ktoré schválila pre rómske komunity, bude tiež považovať za protiústavné. Zruší to? Čo urobí?" pýta sa Nagy.
Minister Lipšic aj ministerka sociálnych vecí Iveta Radičová si myslia, že tie vyrovnávacie opatrenia, ktoré doteraz prijala vláda, možno zachovať aj po rozhodnutí Ústavného súdu. Ak ich však prijala len formou uznesenia, ďalšia vláda ich môže zrušiť.
Väčšina opatrení nie je formulovaná ako pomoc etnickej skupine. Hovorca ministerstva sociálnych vecí Martin Danko hovorí o "podpore znevýhodnených a tých, ktorí sú na pomoc odkázaní".
Školský zákon o asistentoch učiteľov je podľa Lipšica nastavený tak, že "kritériom je sociálna bariéra, a nie farba pleti". Práve asistentov učiteľa využívajú v triedach s rómskymi deťmi. (sp)